Uniwersytet w Białymstoku dostał niemal milion złotych na nowoczesny program studiów

2020.06.22 12:18
UwB otrzymał dofinansowanie z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki któremu studenci będą uczyć się projektowania uniwersalnego.
Uniwersytet w Białymstoku dostał niemal milion złotych na nowoczesny program studiów
Fot: UwB
Wydział Nauk o Edukacji

Uczelnia bez barier

Ponad 992 tys. zł dostał białostocki Uniwersytet na realizację projektu, który pozwoli studentom nauczyć się jak zaprojektować przestrzeń w placówkach, tak aby mogli z nich korzystać wszyscy – włącznie z osobami chorymi czy niepełnosprawnymi. Do tego dowiedzą się jak organizować pracę i z jakiej pomocy naukowej korzystać w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub edukacyjnych.

Celem projektu jest pozbycie się barier dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub z niepełnosprawnością.

– W projektowaniu uniwersalnym chodzi o to, by przestrzeń, produkty czy usługi kształtować w taki sposób, aby mogły być użytkowane przez wszystkich ludzi w możliwie największym stopniu - mówi prof. Marek Konopczyński z UwB, koordynator projektu.

Jako pierwszy skorzysta Wydział Nauk o Edukacji

Z projektowaniem uniwersalnym najpierw zapoznają się studenci Wydziału Nauk o Edukacji, a w późniejszym czasie, Uniwersytet będzie starać się wprowadzić przedmiot na innych wydziałach.

- Studenci zapoznają się z potrzebami osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zasadami projektowania uniwersalnego. Będzie to nie tylko wiedza teoretyczna, czyli wytyczne i wskazania, ale też praktyczna. Przewidujemy zajęcia warsztatowe, na których studenci będą doświadczać różnych typów ograniczeń ruchowych czy zmysłowych i przekonają się, co przy tych ograniczeniach okazuje się barierą dla swobodnego funkcjonowania – informuje dr hab. Tomasz Sosnowski z Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Zakup nowych sprzętów

Kadra uczelni w ramach projektu zakupi nowy sprzęt dla studentów, niezbędny do ćwiczeń podczas zajęć. Są to między innymi: urządzenie rozpoznające kolory, symulator odczuć osoby starszej, tabliczki brajlowskie, syntezator mowy, symulatory wad wzroku oraz wózki inwalidzkie i laski.

Do budynku wydziału również zostanie zakupiony sprzęt, taki jak monitor interaktywny, duża tablica informacyjna – z uwzględnieniem języka Braillea, zainstalowana zostanie lampka „call here”, a na toaletach pojawią się piktogramy.

Uniwersytet Białostocki jako lider

Liderem projektu jest UwB, natomiast współpracująca z uczelnią firma Open Education Group pomoże w realizacji.

- Przewidziane w projekcie działania świetnie przygotują przyszłych absolwentów Wydziału Nauk o Edukacji do pracy z tą grupą osób i w jeszcze większym stopniu pozwolą zrozumieć bariery, z którymi spotykają się one w codziennej rzeczywistości – mówi Mariusz Pruszyński, dyrektor ds. funduszy i rozwoju z Open Education Group.

Pierwsze zajęcia z projektowania uniwersalnego będą realizowane w roku akademickim 2020/2021.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1378 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39