Uniwersytet w Białymstoku ma nowego rektora. Wiemy, kto nim został

2024.04.24 16:03, Aktualizacja: 2024.04.24 17:22
W środę (24 kwietnia) wybrano nowego rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Wiemy już, kto będzie zarządzał uczelnią przez najbliższe lata.

Uniwersytet w Białymstoku ma nowego rektora. Wiemy, kto nim został
Fot: JF

W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 14.00 w auli Wydziału Matematyki i Wydziału Informatyki (nr 1056), ul. K. Ciołkowskiego 1M odbyło się posiedzenie Kolegium Elektorów Uniwersytetu w Białymstoku celem wyboru rektora Uniwersytetu w Białymstoku na kadencję 2024-2028.

Już są wyniki, wiadomo, że nowym rektorem największej uczelni w regionie został nim dziekan Wydziału Prawa UwB prof. dr hab. Mariusz Popławski.

Kim jest nowy rektor UwB?

Nowy rektor może pochwalić się ponad 20-letnim stażem pracy na białostockiej uczelni, z którą jest związany od samego początku swojej kariery naukowej. W 1999 roku, mając 24 lata, uzyskał tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa UwB. W 2003 roku zdobył stopień doktora nauk prawnych. W międzyczasie, w latach 2001-2003, pracował jako asystent w Zakładzie Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa UwB. W wieku 45 lat, czyli w 2020 r. otrzymał tytuł profesora w dyscyplinie nauki prawne. Dzięki temu, został zatrudniony jako profesor w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa UwB. Prof. dr hab. Mariusz Popławski jest od 2020 r. przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Wydziału Prawa UwB oraz zastępcą przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej i Zatrudnienia na UwB.

Przez lata prof. Popławski pełnił wszystkie najważniejsze funkcje w uczelni (poza funkcją rektora). Był m.in. prodziekanem, prorektorem, a w ostatnich latach piastował stanowisko dziekana Wydziału Prawa.

- Pełniąc zwłaszcza funkcję dziekana, udowodniłem, że jestem osobą, która potrafi kierować bardzo dużym zespołem ludzi i prowadzić do wspaniałych sukcesów. Wspólnym bowiem wysiłkiem całego wydziału, uzyskaliśmy, to czego do tej pory, w historii Uniwersytetu w Białymstoku, żaden inny wydział nie uzyskał. Mam tu na myśli m.in. kategorię A plus, którą otrzymaliśmy po ostatniej ewaluacji działalności naukowej, a także Certyfikat Doskonałości Kształcenia przyznany przez Polską Komisję Akredytacyjną po ostatniej ocenie kierunku prawo – mówił nam kilka miesięcy temu prof. Popławski.

Nowy rektor już wcześniej mówił o swojej wizji rozwoju UwB. Chce podnosić jakość nauki i dydaktyki. Zapowiadał też, że zajmie się przygotowaniami prawnymi, które będą określały jasne zasady przyznawania nagród finansowych oraz obniżek pensji dydaktycznych. Planuje także stworzenie nowoczesnego "Biura Projektowego",  który będzie wsparciem przy uzyskiwaniu środków zewnętrznych np. na różnego rodzaju badania.

O stanowisko rektora walczyło dwóch kandydatów

O stanowisko rektora ubiegało się dwóch kandydatów: prof. dr. hab. Mariusz Popławski oraz obecna prorektorka ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Izabela Święcicka. Kandydaturę nowego rektora poparło 65 elektorów, jego kontrkandydatkę - 31.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Kolegium Elektorów, obdarzyliście mnie Państwo ogromnym zaufaniem. Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby nie zawieść Państwa i osób, które reprezentujecie. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w procedurę, przyznam bardzo wyczerpującą, ale pokazaliśmy na Uniwersytecie, że jesteśmy w stanie w spokojny sposób dyskutować, spierać się. To jest bardzo ważne, bo to buduje naszą społeczność akademicką. To są podstawy, to jest fundament, na którym musimy nadal pracować, żeby uniwersytet się rozwijał – mówił tuż po ogłoszeniu wyników prof. Mariusz Popławski.

Nowo wybrany rektor wyraził także słowa podziękowania omisji Wyborczej, której przewodniczyła dr hab. Anna Doliwa-Klepacka, prof. UwB oraz prof. dr hab. Marzannie Poniatowicz, która przewodniczyła Kolegium Elektorów UwB. Nie ukrywał, że różne osoby mogą mieć różne plany oraz wizję tego, jak ma wyglądać uczelnia w przyszłości. Podziękował także obecnemu włodarzowi uczelni.

- Spieraliśmy się, mieliśmy inne wizje na rozwój uniwersytetu. Mam nadzieję, że wygrała ta, z której uniwersytet będzie korzystał. Tej wizji mam zamiar poświęcić cztery lata swojego życia i doprowadzić do tego, że za cztery lata wszyscy powiemy, że jesteśmy w innym miejscu, miejscu naszych oczekiwań. Życzę tego sobie i Państwu. Bardzo serdecznie dziękuję panu rektorowi Robertowi Ciborowskiemu, za to, że przez osiem lat Pan Profesor prowadził Uniwersytet najlepiej, jak to było możliwe. Warunki nie były proste. Była pandemia, były inne trudności, z którymi dzięki Panu znakomicie sobie poradziliśmy – podkreślał prof. Popławski.

Głos zabrał też prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku:
- Wszystkim nam zależy na Uniwersytecie, po prostu. Żeby nam się pracowało lepiej, żyło lepiej. Muszę Państwu powiedzieć, że cieszę się z tego, że po tych ośmiu latach będę miał trochę więcej czasu. Rozmawialiśmy z moim poprzednikiem, Profesorem Etelem i on mi roztaczał piękną wizję tego, jak człowiek przestaje być retorem, co mi bardzo pomogło. Ale oddaję to wszystko w dobre ręce i cieszę się, że prof. Mariusz Popławski będzie, mam nadzieję, to co mi się udało zrobić w jakiejś części kontynuował, ale zostawi też to swoje piętno, swój odcisk na rozwoju Uniwersytetu – mówił.

Nowo wybrany rektor oficjalnie rozpocznie urzędowanie 1 września 2024 roku.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1404 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39