UOKiK sprawdził jakość paliwa. Jedna podlaska stacja z nieprawidłowościami

2017.02.09 08:11
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykonał w 2016 r. aż 1537 kontroli paliwa na stacjach benzynowych. W 50 próbkach wykryto nieprawidłowości. Wśród nich jest jedna z woj. podlaskiego.
UOKiK sprawdził jakość paliwa. Jedna podlaska stacja z nieprawidłowościami
Fot: pixabay.com

UOKiK co roku – na wniosek klientów stacji, a także losowo – przeprowadza kontrole jakości paliwa na polskich stacjach benzynowych. W minionych 12 miesiącach takich badań wykonano 1537, z czego 50 z nich – a więc ok. 3,3% – wykazało nieprawidłowości. Czy to dużo, czy mało – trudno stwierdzić. Prawdą jest jednak, że to wynik lepszy niż w roku 2015, kiedy to 5,3% badanych stacji nie spełniało paliwowych norm.

Wśród najczęstszych zastrzeżeń, co do jakości paliwa wymienia się: nieodpowiedni skład frakcyjny, niewłaściwą temperaturę zapłonu, niewłaściwą odporność na utlenianie, zbyt wysoką zawartość siarki i niewłaściwą prężność par.

W zależności od rodzaju nieprawidłowości, zalanie baku paliwem odstającym od norm może skutkować osadzaniem się nagaru, spadkiem mocy silnika lub jego dławieniem się, a także zatkaniem dysz wtryskiwaczy.

Na Podlasiu paliwowych wymagań nie spełniła jedna z badanych stacji. Był to Dorgaz w Szepietowie, gdzie stwierdzono niewłaściwy skład frakcyjny oleju napędowego.

Najwięcej wadliwych próbek wykryto w woj. mazowieckim (9) oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 4).

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
1082 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39