Uratowano obraz „Matka Boża Sykstyńska”. W Drohiczynie trafił do rąk konserwatorów

2020.08.13 17:20
Zakończono prace konserwatorskie obrazu „Matka Boża Sykstyńska” z Diecezji Drohiczyńskiej. Odbioru działa inspirowanego Rafaelem Santi, dokonała podlaska konserwator zabytków, Małgorzata Dajnowicz.
Uratowano obraz „Matka Boża Sykstyńska”. W Drohiczynie trafił do rąk konserwatorów
Fot: wuoz.bialystok.pl
Obraz "Matka Boża Sykstyńska" po konserwacji

Uratowanie obrazu

Celem konserwacji obrazu, było jego uratowanie przed dalszym procesem niszczenia. Prace polegały m.in. na reperacji płótna, uzupełnieniu ubytków oraz oczyszczeniu obrazu.

Diecezja w Drohiczynie otrzymała wsparcie od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu mogła sfinansować konserwację.

Malarstwo religijne

„Matka Boża Sykstyńska” jest dziełem o poprawnej formie, z ciekawym potraktowaniem twarzy postaci. Szaty Matki Bożej zostały dopracowane do ostatniego szczegółu.

- Drohiczyński obraz z wizerunkiem Matki Bożej Sykstyńskiej prezentuje wysoki poziom artystyczny. Należy on do wartościowych przykładów dziewiętnastowiecznego malarstwa religijnego z terenu województwa podlaskiego – informuje prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Inspirowany Rafaelem Santi

Obraz „Matka Boża Sykstyńska” powstał w XIX wieku. Jego główną inspiracją był obraz Rafaela Santi, ale nie jest jego wierną kopią.

Działo z Podlasia różni się innym sposobem malowania, typowym dla XIX wieku. Dodatkowo nie ma na nim postaci św. Barbary oraz św. Sykstusa, tak jak w oryginalnym dziele Rafaela.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

887 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39