Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Szkolnego

2015.09.02 00:00
We wtorek w szkołach znów zrobiło się głośno i gwarno. Uczniowie wrócili z wakacji i ponownie zasiedli w ławkach. W środę (2.09) odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego w Pałacu Branickich.
Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Szkolnego
Fot: JF

We wtorek 1 września odbył się melebień w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Kolejnego dnia z samego rana w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku odprawiona została msza święta w intencji uczniów.

Następnie w Pałacu Branickich odbyły się uroczystości, w których wziął udział prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i wiele innych ważnych osobistości z naszego regionu.

- To ogromny zaszczyt móc inaugurować nowy rok szkolny. Jak zwykle jest to znacząca uroczystość miejska, dlatego że dotyczy ona prawie 20%, a biorąc pod uwagę rodziców, nawet 40% naszych mieszkańców – mówił prezydent.

Jak poinformował Tadeusz Truskolaski, nowy rok szkolny w szkołach i przedszkolach rozpoczęło 48239 uczniów. W mieście otworzono łącznie 2301 oddziałów szkolnych.

- Myślę, że to dobry wynik, który daje mniej niż 24 uczniów czy wychowanków na jeden oddział – twierdzi prezydent. - Jeśli chodzi o kadrę, to w naszych szkołach pracuje ponad 7500 osób – dodaje.

Truskolaski docenił też białostockich uczniów, którzy bardzo często zajmują czołowe miejsca w ogólnopolskich olimpiadach i wygrywają indeksy na najlepsze uczelnie. Zwrócił też uwagę na fakt, że w II Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku uczniowie mogą zdawać maturę międzynarodową. Za sukces uznaje to, że wszyscy, którzy do tego egzaminu przystąpili, osiągnęli bardzo dobre wyniki.

- W tym roku po raz pierwszy sześciolatki obowiązkowo przekroczyły progi szkoły – to jest zdaniem Truskolaskiego największe wyzwanie dla placówek. Kolejna kwestia dotyczy sklepików szkolnych, z których ma zniknąć tzw. "śmieciowe jedzenie" (zobacz: Co będzie ze szkolnymi sklepikami).

Następnie prezydent wręczył dyrektorom szkół akty powierzenia stanowiska. Na zakończenie na wszystkich przybyłych czekał program artystyczny w postaci wystąpienia m.in. dzieci z białostockich szkół podstawowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1273 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39