Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady

dodane dnia: 2023-08-18 przez: zoko
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-08-25 - 2023-12-12
Organizatorzy zapraszają na Uroczystość poświęconą pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła około 2 tys. osób, co stanowiło wówczas ok. połowy ludności miasteczka. Gmina przestała istnieć po tragedii w Lesie Łopuchowskim.


Program:

11:30 – Zbiórka na parkingu za Wielką Synagogą w Tykocinie przy ul. Kaczorowskiej i przejazd autokarem do miejsca Zagłady (las w Łopuchowie)
12:00 – Uroczystość rocznicowa w miejscu straceń w Lesie Łopuchowskim
- okolicznościowe przemówienia
- złożenia kwiatów
13:00 – Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą z nazwiskami osób zamordowanych podczas Holokaustu w 1941 roku znajdującą się na placu przy Wielkiej Synagodze od strony południowej.
13:30 – wernisaż wystawy Tomasza Sobeckiego ETIUDA "JEROZOLIMA". NARÓD POWRACAJĄCY DO ŻYCIA w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

Wystawa fotografii Tomasza Sobeckiego to refleksja nad historią i kulturą Świętego Miasta. Fotograf wykorzystał wielokrotną ekspozycję na kliszach diapozytywowych, aby uchwycić złożoność i różnorodność Jerozolimy. Ekspozycja składa się z sześciu fotogramów, z których cztery są zestawione w dwa dyptyki. Dwa pozostałe to panoramy Jerozolimy ze Wzgórza Oliwnego.

Ekspozycja jest swoistą refleksją nad historią i kulturą Świętego Miasta. Fotografie do Etiudy zostały zrealizowane w lutym 2020 tuż przed wybuchem światowej pandemii COVID-19 w ramach pracy nad cyklem DYNAMIKA MIASTA – EKSPRESJA FOTOGRAFII. Podstawową metodą kreacji zastosowaną w tym cyklu jest wielokrotna ekspozycja na kliszach diapozytywowych. Wystawa składa się z sześciu fotogramów. 4 z nich są zestawione w dwa dyptyki wykonane na podłożu przezroczystym, pozostała część fotogramu stanowi przezroczyste passe-partout. Dwa fotogramy (niewchodzące do cyklu DYNAMIKA MIASTA) to panoramy Jerozolimy ze Wzgórza Oliwnego. Jeden z nich jest prezentowany w kolorach naturalnych, a drugi to zgrafizowana fotografia o przetworzonych, nierzeczywistych kolorach z dominacją czerni i zieleni.

Tomasz Sobecki (ur. 1952 w Toruniu) – polski artysta fotograf, doktor sztuki. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych Hiszpanii oraz Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest autorem wielu cykli fotograficznych, m.in. "Modlitwa w gotyckiej katedrze", "Gotyk – kształt i światło", "Krzyż", "Perspektywa", "Kształt światła", "Miasto – wczoraj". Prace artysty znajdują się w zbiorach publicznych m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest również wykładowcą fotografii na uniwersytetach w Toruniu, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku i Bydgoskiej Akademii Fotografii.
Miejsce imprezy
Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga w Tykocinie

1216 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39