USK zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitala we Lwowie

2022.03.03 11:50
Uniwersytecki Szpital Kliniczny ruszył ze zbiórką środków potrzebnych dla Kardiochirurgii we Lwowie. Jest to obecnie jedyna klinika kardiochirurgiczna działająca na Ukrainie. Aby mogła jednak ratować chorych - musi mieć odpowiedni sprzęt.
USK zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitala we Lwowie
Fot: USK
Sprzęt który chcą zakupić podlascy lekarze i przekazać do Lwowa

- Mamy szczegółową listę potrzebnych rzeczy, którą przekazał nam nasz kolega ze Lwowa, prof. Lubomir Kulyk – mówi prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USK. – Klinika kardiochirurgii we Lwowie, to obecnie jedyna działająca klinika kardiochirurgiczna na Ukrainie. Szpital we Lwowie stał się też teraz drugim najważniejszym szpitalem wojskowym, do którego będą trafiać ranni. Tam są świetni lekarze, którzy umieją operować, ale bolączką, nawet przed wojną, był brak specjalistycznego sprzętu. Oni potrzebują bardzo specjalistycznych materiałów i urządzeń niezbędnych na bloku operacyjnym. Poczynając od tych wykorzystywanych przez anestezjologów jak np. rur do intubacji, defibrylatorów, ale też sprzętu dla chirurgów i kardiochirurgów. Część ośrodków w Polsce prowadzi zbiórkę rzeczową, my chcemy zbierać pieniądze, by potem kupić rzeczy konkretnie z tej listy - dodaje.

Zakupiony przez USK sprzęt tragi do szpitala klinicznego w Rzeszowie, a stamtąd zostanie przetransportowany do Lwowa.

Zbiórka koordynowana jest przez Stowarzyszenie Klub Kardiochirurgów Polskich. Jest to najstarsza organizacja, która skupia kardiochirurgów z 38 ośrodków w Polsce, ale także członków honorowych zza granicy m.in. z Lwowa.

Pieniądze można wpłacać na konto:
Stowarzyszenie Przyjaciół Kardiochirurgii
52 1020 1332 0000 1302 0905 8233
Z dopiskiem "Pomoc dla Lwowa"

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

621 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39