Ustalili, kto wygra. UOKiK zarzuca podlaskim firmom zmowę przetargową

2023.02.15 16:50
Prezes UOKiK postawił zarzuty zawarcia zmowy przetargowej 7 przedsiębiorcom, w tym 2 z województwa podlaskiego. Mieli oni w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia na budowę lub przebudowę elementów infrastruktury sieci elektroenergetycznych.
Ustalili, kto wygra. UOKiK zarzuca podlaskim firmom zmowę przetargową
Fot: Pixabay

Zastrzeżenia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczą praktyk uczestników 11 przetargów zorganizowanych w 2017 r. przez spółkę PGE Dystrybucja.

- Przedsiębiorcy mogli podzielić pomiędzy sobą poszczególne postępowania przetargowe, ustalając każdorazowo przed rozpoczęciem aukcji elektronicznej, który z nich wygra. Pozostali uczestnicy aukcji mieliby składać jedynie pozorne oferty, mające na celu wywołanie wrażenia istnienia konkurencji w przetargu - przekazał UOKiK.

Dziesięć z przetargów, w związku z którymi mogła zostać zawarta zmowa dotyczyło budowy punktów rozłącznikowych sterowanych radiowo, a jeden – kompleksowej przebudowy sieci elektroenergetycznej kolidującej z budową drogi ekspresowej S17 w okolicach Garwolina.

- Uzgadnianie między sobą ofert w przetargach i ustalanie, który z przedsiębiorców wygra, jest złamaniem prawa. Dlatego wszcząłem postępowanie wobec siedmiu podmiotów, które mogły w niedozwolony sposób uzyskać zamówienia publiczne. Ich łączna wartość wyniosła ok. 9 mln zł. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. ich rocznego obrotu. Warto również podkreślić, że ta sprawa jest efektem współpracy pomiędzy UOKiK a organami ścigania – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie prowadzone jest wobec następujących przedsiębiorców: EnergoTech z Lublina, ZPUE z Włoszczowy, Przedsiębiorstwa Techniczno-Usługowego Elektra z Lublina, Elmo z Żelkowa – Kolonii, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "Farad" z Józefowa, a także dwóch podlaskich firm: Ekto z Zaścianek oraz Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "Kurpiewski" z Łomży.

Firma Ekto od ponad 20 lat prowadzi działalność usługową, produkcyjną i handlową w branży elektroenergetycznej. Jej oferta skierowana jest do firm oraz klientów indywidualnych i obejmuje pełen zakres realizacji usług oraz dostaw wyrobów i materiałów do budowy, remontów i bieżącej eksploatacji sieci elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

PUH Kurpiewski swoją działalność gospodarczą rozpoczęło w 1977 r. W początkowym okresie skupiała się na pracach związanych z kompleksowymi działaniami elektroinstalacyjnymi. Od 1999 r. zajmuje się również budownictwem mieszkaniowym i przemysłowym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1508 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39