Ustawiono 3 wysokie wieże. Nie zgadniesz po co

2022.11.25 13:27
Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża razem z Funduszem Żubra organizują różne akcje, których celem jest ochrona nietoperzy. Teraz te latające ssaki będą miały specjalne wieże.
Ustawiono 3 wysokie wieże. Nie zgadniesz po co
Fot: Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża

Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży razem i Funduszem Żubra starają się chronić nietoperze. Niedawno mieszkańcy Białowieży oraz okolic dostawali budki, które cieszyły się sporym zainteresowaniem i dziś można je spotkać w wielu tamtejszych ogródkach. Szybko pojawili się w nich mali lokatorzy. Kolejną akcją było rozdawanie specjalnie zaprojektowanych drzwi do dziesięciu piwnic. Drzwi te pozwalały nietoperzom (dzięki zrobionej szparze) na wejście do środka i bezpieczną hibernację zimą.

Teraz przyszła pora na realizację kolejnego pomysłu. A było nim postawienie trzech 5,5-metrowych wież dla nietoperzy. Konstrukcje zostały właśnie zakotwiczone w ziemi, więc są bardzo stabilne. Dwie wieże ustawiono przy ścieżce edukacyjnej, która biegnie północnym brzegiem Narewki (start przy wieży obserwacyjnej na końcu ul. Sportowej). Trzecia mieści się z tyłu Instytutu Biologii Ssaków przy ul. Stoczek 1. Dla osób, które chciałyby zobaczyć wieże – zostały one zaznaczone na Google Maps.

- W wieżach nietoperze mogą się bezpiecznie rozmnażać nie gnieżdżąc się do domów i stwarzając zagrożenie dla ludzi – informują przedstawiciele Funduszu Żubra.

Ustawienie wieży to nie koniec akcji. Teraz nietoperze będą obserwowane pod względem zasiedlenia. Specjaliści czasem zajrzą też do środka, by sprawdzić, co się tam dzieje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

463 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39