Uwaga na wichury! Cyklon Ulf uderzy wieczorem

2023.02.17 15:26
W nocy z piątku na sobotę (17-18.02) nastąpi załamanie pogody. W całym kraju obowiązują alerty IMGW o silnym wietrze. W Podlaskiem wydano ostrzeżenie II stopnia.
Uwaga na wichury! Cyklon Ulf uderzy wieczorem
Fot: Pixabay

Cyklon Ulf w Podlaskiem uderzy w piątkowy wieczór. Może powodować straty materialne, zrywać dachy, przewracać drzewa, łamać gałęzie lub niszczyć infrastrukturę energetyczną, a nawet zagrażać życiu ludzi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w centrum kraju porywy wiatru mogą osiągnąć do 100 km/h. Szczególnie niebezpiecznie może być na Wybrzeżu, tam w porywach wiatr może osiągać prędkość nawet do 125 km/h (dla Pomorza wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia). Najbardziej narażone na wichury będą północne części Polski, nieco spokojniej ma być na południu, ale i tam wiatr może osiągnąć porywy do 80 km/h.

W Podlaskiem ostrzeżeniem II stopnia zostały objęte powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki i zambrowski. Zjawisko może potrwać do godz. 18.00 w sobotę.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy oraz w sobotę rano - poinformował dyżurny synoptyk.

Warto pamiętać o tym, by posprzątać balkony i tarasy, aby nie wywiało z nich różnych przedmiotów, a także pozamykać okna.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1545 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39