Uwaga na żaby! Miasto rozpoczyna wiosenną akcję ochrony płazów

2024.03.11 11:07
Właśnie ukazała się dziesiąta już publikacja o różnorodności naszego miasta. Tym razem poznamy bliżej białostockie płazy i gady. W Białymstoku wystartowała też doroczna akcja ochrony płazów.
Uwaga na żaby! Miasto rozpoczyna wiosenną akcję ochrony płazów
Fot: Marcin Jakowiak/ UM Białystok

W czwartek (7 marca) władze naszego miasta poinformowały nas o ukazaniu się dziesiątej część publikacji o bioróżnorodności Białegostoku. Autorem książki zatytułowanej "Płazy i gady Białegostoku" jest doktor Adam Hermaniuk z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Publikacja stanowi przegląd wszystkich gatunków płazów i gadów żyjących na terenie naszego miasta.

– Wiosenna akcja czynnej ochrony płazów jest prowadzona przez nasz urząd od 2013 roku. Od początku jej trwania przeniesiono ogółem prawie 8 tysięcy płazów. Tylko w ubiegłym roku liczba uratowanych w ten sposób zwierząt przekroczyła tysiąc - informuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Płazy pełnią ważną funkcję w naszym ekosystemie

Jak informują władze Białegostoku, w ciągu ostatnich 25 lat, mniej więcej co dekadę gruntownie badano stan płazów w naszym mieście. Prawdopodobnie jesteśmy jedynym miastem w Polsce, w którym badania tej grupy zwierząt odbywały się z taką częstotliwością.

Miasto Białystok zamierza zająć się tym tematem poprzez tworzenie lub renaturyzację zbiorników wodnych. Płazy są bowiem niezwykle ważnym elementem każdego ekosystemu. Regulują liczebność nadmiernie rozmnażających się organizmów oraz pomagają ludziom w zwalczaniu szkodliwych bezkręgowców. Ponadto stanowią pożywienie dla wielu gatunków ryb, ptaków i ssaków.

Rusza dwunasta edycja akcji ochrony płazów

Jak co roku, w naszym mieście przeprowadzona zostanie akcja ochrony płazów. Jej głównym celem jest ograniczenie śmiertelności tych zwierząt podczas ich wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych. Trasy tych migracji często prowadzą przez sieci drogowe. Pod kołami samochodów ginie każdego roku wiele białostockich żab i innych płazów.

Wzdłuż najczęściej uczęszczanych przez płazy dróg ustawiane są bariery ochronne oraz pułapki uniemożliwiające im wejście na jezdnię. Zwierzęta te przenoszone są później na drugą stronę drogi i wypuszczane w bezpiecznym miejscu aby mogły dotrzeć do zbiorników wodnych i przystąpić do rozrodu.

Bariery ustawiono między innymi przy Alei Niepodległości, ul. Karpińskiego i ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej (naprzeciwko Stawów Dojlidzkich) oraz wzdłuż jednej z dróg odchodzących od ul. gen. Stanisława Maczka. Miejsca te zostały wskazane przez mieszkańców naszego miasta i członków środowisk naukowych.

W ubiegłym roku uratowano ponad tysiąc płazów

Podczas zeszłorocznej akcji uratowano reprezentantów dziewięciu różnych gatunków. Były to: ropuchy szare, żaby moczarowe, żaby trawne, żaby jeziorkowe, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne, kumaki nizinne, traszki zwyczajne i ropuchy zielone.

Obecnie na terenie naszego miasta żyje 9 gatunków płazów. Stan populacji gadów nie jest znany, ponieważ zwierzęta te prowadzą wyjątkowo skryty tryb życia i trudno jest określić wszystkie miejsca, w których występują.

W białostockich szkołach odbywają się także bezpłatne zajęcia edukacyjne. Uczniowie poznają bliżej temat biologii płazów, zagrożeń, na które są one narażone oraz sposobów ich ochrony. W 2023 roku wzięło w nich udział ponad pół tysiąca uczniów.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1180 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39