Uwaga – nadawca SMS-ów z ZUS zmienił nazwę

2021.12.14 12:55
Od 1 grudnia osoby, które ustawiły na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie, dostają SMS-y z inną nazwą nadawcy.
Uwaga – nadawca SMS-ów z ZUS zmienił nazwę
Fot: pixabay.com

Niektórzy mogą być zaniepokojeni, gdyż od 1 grudnia tego roku, osoby, które ustawiły na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie, dostają SMS-y z adresu "ZUS". Do tej pory jako nadawca tego typu wiadomości wyświetlał się numer 2075.

Każdy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może włączyć na PUE ZUS subskrypcję o nowych zdarzeniach koncie, wówczas otrzyma informację, że urząd przesłał mu jakiś dokument, lekarz wystawił np. zwolnienie lekarskie. SMS-em może też przyjść przypomnienie o terminie zarezerwowanym na wizytę w siedzibie ZUS.

- Dotychczas takie wiadomości przychodziły z numeru 2075. Od 1 grudnia zamiast tego numeru jako nazwa nadawcy wyświetla się napis "ZUS" – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.- Aby włączyć subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie, wystarczy zalogować się na PUE ZUS i w zakładce "Ustawienia. Konfiguracja profilu" wybrać "Ustawienia subskrypcji". - Powiadomienie może przychodzić SMS-em na telefon albo na adres e-mail – w zależności od tego, jaką opcję wybierze użytkownik – wyjaśnia rzeczniczka.

Warto wiedzieć o wprowadzonych zmianach, by mieć pewność, że nie doszło do oszustwa. Szczególnie, że w ostatnim czasie dużo się mówi o fałszywych SMS-ach przychodzących z różnych firm czy instytucji.

Próby oszustwa na "czternastkę"

Oszuści nie próżnują. Cały czas są próby dokonywania przez nich nowych działań. Nie dawno do ZUS-u wpłynęły wpłynęły zgłoszenia o kolejnych próbach oszukania seniorów. Osoby starsze otrzymywały telefony, w których oszuści proponują im pomoc w wypełnianiu wniosków o czternaste emerytury. W ten sposób chcą wyłudzić dane osobowe.

- Oszustka zadzwoniła do emerytki i zaproponowała pomoc przy wypełnianiu wniosku o dodatkową czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić ją do podania danych osobowych. Seniorka odmówiła przekazania danych, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się córka, która w tej chwili jest w pracy – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Urząd przypomina wszystkim, a szczególnie osobo starszym, które są najbardziej narażone na działanie oszustów, że pracownicy ZUS nie kontaktują się z nikim telefonicznie, nie dzwonią. Istnieje jedynie możliwość przysłania SMS, ale tylko wtedy, gdy ktoś ma włączoną subskrypcję.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39