Uwaga, zmiana czasu! Pośpimy godzinę dłużej!

2023.10.27 07:17
Ciemniejsze wieczory, chłodniejsze poranki i jeden zwyczaj, który wzbudza kontrowersje. Mowa o zmianie czasu z letniego na zimowy. To już w ten weekend!
Uwaga, zmiana czasu! Pośpimy godzinę dłużej!
Fot: pixabay.com

Już w najbliższy weekend (28-29 października), z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Co roku, w ostatnią niedzielę października, o godz. 3.00 przestawiamy zegarki na godz. 2.00.

Zmiana czasu - wokół tematu istnieje mnóstwo kontrowersji

Kwestia zmiany czasu wciąż budzi wiele dyskusji. Przyczyną tego przede wszystkim są to wątpliwości co do faktycznych korzyści płynących ze zmiany czasu. Pomysł jej wprowadzenia powstał w celu oszczędności energii poprzez dostosowanie godzin aktywności do naturalnych cykli światła dziennego. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że ta praktyka rzeczywiście prowadzi do oszczędności energii. Wielu ludzi zastanawia się więc, czy jest to nadal uzasadnione.

Niektórzy eksperci zajmujący się kwestiami zdrowotnymi sugerują, że zmiana czasu może wpływać negatywnie na nasz organizm, dobre samopoczucie oraz rytm dobowy. Przesunięcie czasu może zakłócać nasz wewnętrzny zegar biologiczny, co prowadzi do wielu problemów - ze snem, zmęczeniem i innymi dolegliwościami.

Decyzje dotyczące zmiany czasu często stanowią również przedmiot sporów politycznych. Nie wszyscy zgadzają się co do tego, czy należy zachować zmianę czasu, a jeśli tak, to czy powinna być wprowadzana na stałe latem czy zimą. To powoduje niezadowolenie i napięcia społeczne. Jak będzie w przyszłości? To się jeszcze okaże. Póki co, pamiętajmy o cofnięciu zegarków z soboty na niedzielę.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl
Tagi:

1526 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39