UwB dostał wreszcie zgodę. Przeprowadza się do nowego kampusu

2014.09.03 00:00
Przeprowadzka Uniwersytetu w Białymstoku wreszcie może ruszyć pełną parą. Uczelnia dostała właśnie zgodę na użytkowanie nowego kampusu - ostatnie pozwolenie wydała straż pożarna.
UwB dostał wreszcie zgodę. Przeprowadza się do nowego kampusu
Fot: Michał Kardasz

Przeprowadzka do nowego kampusu już się rozpoczęła i ma potrwać do końca semestru zimowego. W nowym roku akademickim swoje siedziby tam będą miały: Wydział Matematyki i Informatyki, Instytuty Chemii i Biologii oraz Wydział Fizyki. Powstanie tu także Uniwersyteckie Centrum Kultury z salą koncertową i kawiarnią oraz Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe. Przeniesione zostanie również Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy.

Nowy kampus jest największą inwestycja w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln złotych. Prawie 230 mln - to środki z unijnych programów: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Teren całego kampusu to 30 hektarów. Gotowe już budynki i ich otoczenie zajmują 7 ha. Powierzchnia całkowita wszystkich budynków wynosi prawie 38,5 tys. m kw. W wybudowanych obiektach jest około 840 pomieszczeń, w tym m.in. sale wykładowe, pokoje pracowników, laboratoria czy sanitariaty itd.

Przypomnijmy, że budowa kampusu UwB ruszyła w styczniu 2011 roku. Pierwotnie studenci mieli rozpocząć w nim zajęcia już w październiku 2013 roku, ale termin ten był parokrotnie przekładany z powodu opóźnień wykonawcy obiektu, czyli firmy Mostostal Warszawa.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39