UwB w końcu zyska patrona. Zaproponowano 4 nazwiska

2021.05.05 11:16
Rektor UwB chce by największa podlaska uczelnia zyskała patrona. Senat uczelni rozważy, którą osobę spośród czterech wybrać, dlatego już 20 maja odbędzie się debata, w której udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani.
UwB w końcu zyska patrona. Zaproponowano 4 nazwiska
Fot: UwB

Ćwierćwiecze działalności

W październiku rozpocznie się jubileuszowy 25. rok funkcjonowania Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Jak mówią jej władze, to dobra okazja do podsumowania dotychczasowego rozwoju i dorobku uczelni, ale także do refleksji nad przyszłością UwB.

- Nie jesteśmy już uczelnią bardzo młodą. Dojrzeliśmy naukowo i strukturalnie, mamy ugruntowaną markę jako kuźnia dobrze i wszechstronnie wykształconej kadry dla gospodarki regionu i kraju. Uważam, że to właściwy moment, by dokonać ważnej i przez wielu członków naszej wspólnoty oczekiwanej zmiany wizerunkowej: wybrać patrona uczelni. Tak, byśmy w nowe ćwierćwiecze działalności Uniwersytetu w Białymstoku, które zainicjujemy 1 października 2022 r., weszli z nową nazwą podkreślającą nasz prestiż i podnoszącą naszą rozpoznawalność – tłumaczy prof. Robert Ciborowski, rektor uczelni.

Jak przypomina rektor, sama idea wyboru patrona nie jest nowa, ponieważ dyskusje na ten temat były inicjowane kilkukrotnie, lecz bez efektu.

- Pod koniec minionego roku zwróciłem się do władz naszych wydziałów i instytutów, a także do samorządu studenckiego z prośbą o przedyskutowanie sprawy i wskazanie kandydatur na patrona Uniwersytetu w Białymstoku. Co bardzo budujące, napłynęło wiele ciekawych i zróżnicowanych propozycji. Kilka z nich powtarzało się jednak najczęściej. W toku dyskusji na marcowym posiedzeniu senatu naszej uczelni zapadła decyzja, by ostatecznego wyboru dokonać spośród czterech znamienitych postaci - mówi rektor.

Debata online

Decyzję o tym, czy i która z tych osób powinna patronować największej podlaskiej uczelni, podejmie senat UwB. Natomiast 20 maja uczelnia zaprosi wszystkich zainteresowanych na debatę.

- Przede wszystkim przedstawimy argumenty przemawiające za poszczególnymi kandydatami. Ich sylwetki zaprezentują nasi naukowcy. Przyjrzymy się też użytkowym aspektom zmienionej nazwy w każdym z potencjalnych wariantów, zwłaszcza temu, jak brzmiałyby ich skróty i tłumaczenia na wybrane języki obce – zapowiada Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa UwB.

Jakie są propozycje? Ludwik Zamenhof, Juliusz Słowacki, król Zygmunt August oraz Ryszard Kaczorowski - spośród tych postaci uczelnia ma wybrać wkrótce swojego patrona.

Senat decyzję podejmie najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami.

- Warto w tym miejscu przypomnieć, że ewentualna zmiana nazwy uczelni od października 2022 r. wymaga też procedury legislacyjnej i ustawy Parlamentu RP. To dlatego kroki leżące po stronie uniwersytetu musimy podjąć z należytym wyprzedzeniem, jeszcze w bieżącym roku akademickim - dodaje rzeczniczka.

Debata odbędzie się 20 maja o godz. 16.00 w aplikacji Microsoft Teams.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39