"Verbum nobile" Stanisława Moniuszki. Koncertowa wersja w Operze Podlaskiej

2020.08.12 14:05
Trwają próby do wykonania koncertowej wersji opery jednoaktowej "Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz nagrania wydawnictwa płytowego.
"Verbum nobile" Stanisława Moniuszki. Koncertowa wersja w Operze Podlaskiej
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS

Przy ul. Podleśnej, pod batutą Wojciecha Semeraua-Siemianowskiego wraz z Orkiestrą i Chórem OiFP ćwiczą soliści: Marta Ankowiak - Zuzia, Leszek Skrla - Marcin, Roman Chumakin - Serwacy, Maciej Nerkowski - Stanisław, Krzysztof Szyfman - Bartłomiej.

"Verbum nobile" to tytuł jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcińskiego, uważanej przez krytyków za dojrzały przykład polskiej opery komicznej. Na letniej scenie OiFP melomani usłyszą wersję koncertową dzieła, zapowiadającą premierę na deskach OiFP.

"Verbum nobile" to uroczy staropolski obrazek obyczajowy, o lekkiej formie i treści, a zarazem celnie i z humorem podnoszący uczucia narodowe.

Dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby, które nie aż tak trudno dadzą się pokonać.

- "Verbum nobile" jest sielanką nie wieśniaczą, a dworkową, prostą jak sielanka, a charakterystyczną w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach - pisały gazety po premierze, podkreślając umiejętność twórców w odmalowywaniu kolorytu kontuszowych czasów i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.

Koncert odbędzie w sobotę (5 września) w amfiteatrze przy ul. Odeskiej 1.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1698 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39