Via Carpatia coraz bliżej. Jest decyzja na budowę kolejnego odcinka S19. Gdzie?

2024.02.04 09:58
Wojewoda Podlaski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka S19 Malewice – Chlebczyn, liczącego około 25 kilometrów. Jeszcze w lutym planowane jest przekazanie placu budowy wykonawcy tego fragmentu Via Carpatia.
Via Carpatia coraz bliżej. Jest decyzja na budowę kolejnego odcinka S19. Gdzie?
Fot: Krzysztof Zdanuczyk/Podlaski Urząd Wojewódzki

ZRID dla kolejnego, 25-kilometrowego odcinka S19 wydany

Powstająca droga ekspresowa S19, będąca częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, już wkrótce połączy trzy największe miasta Polski Wschodniej, czyli Białystok, Lublin i Rzeszów. We wtorek (30.01) wojewoda Jacek Brzozowski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację jej kolejnego odcinka - mającego swój początek w Malewicach (gmina Dziadkowice). To najbardziej na południe wysunięty fragment S19 na Podlasiu, przekraczający rzekę Bug i wchodzący na obszar województwa mazowieckiego w rejonie miejscowości Chlebczyn i Sarnaki.

- Wierzę, że takie decyzje będę podpisywał często, żeby nasza podlaska sieć drogowa mogła się dynamicznie rozwijać. To ważna decyzja, tym bardziej że nowy odcinek stanowić będzie część drogi integrującej systemy drogowe praktycznie całej Europy Wschodniej, począwszy od Litwy aż po Turcję – mówił wojewoda.

Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firmą Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret, z którą podpisano umowę w systemie Projektuj i buduj 15 października 2021 roku. Wartość kontraktu ujętego w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. to ok. 665,2 mln zł.

Jakie są szczegóły tej inwestycji?

Powstanie przeszło 25 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej, która ominie od zachodu Siemiatycze, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta oraz przekroczy dolinę Bugu estakadą o długości ponad 650 metrów.

Zaplanowane są dwa węzły drogowe - Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie się krzyżować z drogą wojewódzką nr 690, oraz Siemiatycze Południe, gdzie S19 będzie się krzyżować z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego.  

Wybudowane zostaną 24 mosty, wiadukty, estakady i przejścia dla zwierząt oraz 17 dużych przepustów. Cztery przejścia dla zwierząt dużych zaprojektowane zostały nad drogą ekspresową. Przy tym odcinku trasy S19 powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: MOP Leszczki Wchód i MOP Leszczki Zachód oraz nowy obwód drogowy przy węźle Siemiatycze Południe.

Budowa drogi ekspresowej S19


Będzie szybciej i bezpieczniej

Na uroczystym podpisaniu dokumentów obecny był również poseł Krzysztof Truskolaski, członek sejmowej Komisji Infrastruktury. Zwracał on uwagę, że co prawda prace związane z S19 na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie są bardziej zaawansowane, ale robione jest wszystko, aby nadrobić opóźnienia:
- Wyzwań związanych z infrastrukturą na Podlasiu jest naprawdę wiele. Takie trasy, jak na przykład Białystok - Ełk. również powinny uzyskać status drogi ekspresowej. Wierzę, że dzięki naszej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury będzie to możliwe już niedługo.

Zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut oraz wójt gminy Boćki Dorota Kędra-Ptaszyńska zgodnie zwracali uwagę, że powstająca nowa „dziewiętnastka” pozwoli nie tylko na szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie, ale także na pozbycie się ruchu tranzytowego z podlaskich miejscowości.

Postępy drogi S19 w województwie podlaskim

- Blisko 180 kilometrów podlaskiej S19 przechodzi z fazy projektowania w fazę realizacji – podsumowuje Norbert Wyrwich, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wnioskowała o wydanie decyzji. – To w sumie piętnaście zadań inwestycyjnych. Już dziś prace na kilku odcinkach są bardzo zaawansowane, zaś dzięki tej decyzji w lutym będziemy mogli rozpocząć budowę kolejnego.

Droga S19 od granicy z Białorusią do granicy ze Słowacją będzie miała długość ponad 580 kilometrów, z czego w standardzie drogi ekspresowej – około 575 kilometrów. Na terenie naszego województwa powstanie niemal 180 kilometrów.

Prace budowlane trwają obecnie na odcinkach: Kuźnica - Sokółka (15,8 km), Haćki - Bielsk Podlaski Zachód (11,2 km), Bielsk Podlaski Zachód - Boćki (12,2 km) i Boćki - Malewice (15,9 km). W najbliższych miesiącach zostaną wydane decyzje dotyczące odcinka Krynice - Dobrzyniewo - Białystok Zachód (10,2 km) oraz obwodnicy Bielska Podlaskiego (2,8 km).

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1510 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39