Violetta Bielecka oficjalnie dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej

2021.11.03 11:25
Prof. Violetta Bielecka na podstawie konkursu została wybrana na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. W środę (3.11) Zarząd Województwa Podlaskiego zaakceptował jej kandydaturę.
Violetta Bielecka oficjalnie dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej
Fot: Piotr Babulewicz/UMWP

Decyzję o tym, że prof. Violetta Bielecka zostanie dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej im. S. Moniuszki w Białymstoku, zatwierdził Zarząd Województwa Podlaskiego na posiedzeniu w środę (3.11). Prof. Bielecka obejmie stanowisko dyrektora na okres pięciu sezonów artystycznych, czyli do 31 sierpnia 2026 r.

Prof. Violetta Bielecka jest współzałożycielką, dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz cenionym pedagogiem – profesorem sztuk muzycznych na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Akademii Muzycznej im. F. Chopina – filia w Białymstoku. Od urodzenia do chwili obecnej związana jest z Białymstokiem, ale jej wieloletnia praca ceniona jest w całej Polsce. Potężny dorobek pedagogiczny to liczni, znakomicie wykształceni chórzyści, wokaliści chóralni, a także śpiewacy solowi. Zdobyła szereg nagród na prestiżowych konkursach chóralnych. Ponadto, jako członek jury, uczestniczy w festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą.

W 2000 roku Violetta Bielecka otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego sztuk muzycznych, a w 2006 roku tytuł profesora zwyczajnego. W 2002 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. W czerwcu 2006 została wyróżniona odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2009 roku Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jej kierownictwem otrzymał nagrodę Fryderyka za fonograficzny debiut roku. W 2012 została laureatką nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego – jedynej nagrody w Polsce związanej z chóralistyką. W tym roku otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Bielecka była jedną z siedmiu osób ubiegających się o stanowisko dyrektora OiFP. Na posiedzeniu, 29 września została jednogłośnie wybrana przez ośmioosobową komisję konkursową jako kandydatka na szefa instytucji. Od wielu lat jest związana z OiFP, a od 1 grudnia 2020 r. pełni obowiązki dyrektora tej instytucji.

CZYTAJ TAKŻE: Violetta Bielecka otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1453 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39