W Białymstoku będziemy obchodzić dzień Flandrii

2014.06.12 00:00
Belgijska Flandria będzie obchodzić swój dzień w Białymstoku. W jego ramach zaplanowano konferencję nt. praw dziecka i pokazy filmów.
W Białymstoku będziemy obchodzić dzień Flandrii
Fot: ESD
Na Dzień Flandrii zapraszali do Białegostoku Koen Haverbeke i Tadeusz Truskolaski

Flandria to, obok Walonii i stołecznej Brukseli, jeden z trzech regionów Belgii, które cieszą się dużą autonomią, mają np. własny rząd. Flandria swój dzień obchodzi 11 lipca, na pamiątkę bitwy Złotych Ostróg z 1302 r., gdy słabo wyszkoleni wojownicy flanrdyjscy pokonali wojska francuskie, co było pierwszym krokiem do uniezależnienia się tego regionu.

- Zazwyczaj Dni Flandrii obchodzone są w stolicach krajów, ale w 2010 roku postanowiliśmy przenieść je do innych miast - wyjaśniał na konferencji prasowej w Białymstoku Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii przy ambasadzie Belgii w Polsce.

4 lata temu dzień Flandrii świętowano w Poznaniu, potem w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Teraz odbędzie się w Białymstoku.
- Dzień Flandrii wpisuje się w Dni Miasta Białegostoku, co dla nas jest bardzo ważne - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
- Jesteśmy zaszczyceni, że na dzień Flandrii został wybrany Białystok. Mają większe doświadczenia w budowaniu zdrowej demokracji - komentuje z kolei wicemarszałek województwa podlaskiego, Mieczysław Baszko.

Głównym wydarzeniem tego dnia będzie konferencja poświęcona prawom dziecka i problemowi ubóstwa wśród najmłodszych. Wezmą w niej udział m.in. rzecznik praw dziecka RP Marek Michalak, Joost Van Haelst, koordynator ds. dziecka we flamandzkim ministerstwie kultury, młodzieży, sportu i mediów oraz Jole Louwagiedoradca, doradca w zakresie pomocy dla młodzieży.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak w Polsce można wykorzystać flamandzkie doświadczenia w tym zakresie. Flandria słynie ze swojej wrażliwości społecznej - mówił włodarz Białegostoku.

- Naszym celem jest nie tylko odbycie tej konferencji i pójście na polskie czy flamandzkie piwo. Podczas tej konferencji będzie podpisana deklaracja współpracy pomiędzy flamandzkim a polskim rzecznikiem praw dziecka oraz zostanie dodana do programu współpracy wzmianka o prawach dziecka - zapewnia Koen Haverbeke.

W konferencji może wziąć udział każdy. Jest bezpłatna, odbędzie się 26 czerwca o godz. 9.00 w Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza 3. Swój udział należy potwierdzić (warsaw@flanders.pl, tel. 22 584 73 46, fax 22 584 73 44).

Dzień Flandrii w Białymstoku to również wydarzenia kulturalne. W kinie Forum przez 3 dni będą pokazywane filmy flamandzkie. Wśród nich m.in. zbierający wspaniałe recenzje "Boso, ale na rowerze" - historia chłopca, który mieszka w domu babci z ojcem oraz trzema stryjami i na co dzień ogląda pijatyki i ekscesy z kobietami.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1093 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39