W Białymstoku i okolicach złodzieje kradną drogie samochody

2017.03.21 16:14
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku prowadzą działania w celu wykrycia sprawców kradzieży samochodów o znacznej wartości na terenie miasta i powiatu białostockiego.
W Białymstoku i okolicach złodzieje kradną drogie samochody
Fot: KMP w Białymstoku

Białostoccy policjanci prowadzą działania, próbując ustalić sprawców kradzieży pojazdów o znacznej wartości - takie przestępstwa miały miejsce w ostatnim okresie na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego.

- Z ustaleń policyjnych wynika, że złodzieje kradną w godzinach nocnych, sprawcy po wytypowaniu i wcześniejszej obserwacji posesji i właścicieli pojazdu, najczęściej po północy, pokonują ogrodzenie posesji, także poprzez uszkodzenie mechanizmu siłownika bramy, a następnie przełamują zabezpieczenia samochodów, uruchamiają je i odjeżdżają. Zdarza się, że do kradzieży dochodzi także w czasie, gdy właściciele są w domu - mówi oficer prasowy podlaskiej policji.

Funkcjonariusze proszą wszystkich o zachowanie czujności i zwrócenie uwagi na osoby obce przebywające w rejonach naszych posesji, w szczególności poruszające się pojazdami z numerami rejestracyjnymi spoza woj. podlaskiego lub zagranicznymi.

- Pomocna jest tu sąsiedzka czujność - jedna z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania kradzieżom, mogąca zarówno zapobiec zdarzeniu, jak i pomóc w zatrzymaniu sprawcy - dodaje oficer prasowy.

Warto zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą samochodu. Należy pamiętać o starannym zamknięciu samochodu oraz używaniu zabezpieczeń antywłamaniowych będących na wyposażeniu pojazdu (alarm, immobilizer, lokalizator GPS, blokada kierownicy itp.), jak też o korzystaniu z zabezpieczeń na posesji (zamykana brama, ustawienie pojazdu w zamykanym garażu).

Regularnie sprawdzajmy też stan techniczny posiadanych urządzeń alarmowych i monitoringu, zarówno stanowiących wyposażenie samochodu, jak i zainstalowanych na terenie posesji. Nie zostawiajmy w samochodzie dokumentów i kluczyków. Policja przestrzega też przed bagatelizowaniem sygnałów takich jak: podejrzany hałas, włączenie się alarmu, uruchomienie się oświetlenia wzbudzanego ruchem czy szczekanie psa.

O sytuacjach, które mogą wskazywać na działania prowadzące do kradzieży pojazdu bez względu na porę dnia i nocy, natychmiast należy informować policję pod numerami 997 lub 112.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

875 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39