W Białymstoku powstało pierwsze w kraju prawosławne gimnazjum

2013.09.04 00:00
W Białymstoku powstało pierwsze w kraju prawosławne gimnazjum. W tym roku naukę w placówce rozpoczęło 10 uczniów.
W Białymstoku powstało pierwsze w kraju prawosławne gimnazjum
Fot: www.szkolacim.szkolnastrona.pl
Inauguracja roku szkolnego w szkole prawosławnej

Przy Niepublicznej Szkole Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, mieszczącej się przy ul. Waryńskiego 30, w tym roku rozpoczęło działalność także pierwsze w Polsce prawosławne gimnazjum. 2 września naukę w 1 klasie gimnazjum rozpoczęło 10 uczniów, zaś w całym Zespole Szkół Niepublicznych jest w sumie 92 wychowanków.

- To co nas odróżnia od innych placówek, to wychowywanie dzieci w duchu kultury prawosławnej, nauczanie języków mniejszości narodowych (białoruskiego i ukraińskiego), zwiększona liczba godzin języków nowożytnych, świetnie wyposażone nowoczesne pracownie przedmiotowe oraz mała liczebność klas, która wynosi docelowo od 14 do 16 osób - wyjaśnia wicedyrektor szkoły, Joanna Misiuk. Dodaje także, że szkoła korzysta z programów nauczania zgodnych z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, zaś uczniowie będą mieli okazję wyjeżdżać do innych państw w ramach programu Comenius.

Jest to placówka niepubliczna, ale w porównaniu z innymi szkołami tego typu, czesne jest niewysokie - wynosi 300 zł miesięcznie.

Pomysł utworzenia w Białymstoku szkoły prawosławnej pojawił się za sprawą rodziców, którzy chcieli, aby ich dzieci były świadome swej wiary i pochodzenia. Pomimo, iż w placówce kontynuują naukę absolwenci Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego, rekrutacja do gimnazjum jest otwarta dla wszystkich dzieci z miasta.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39