W Białymstoku powstanie Centrum Aktywności Wielopokoleniowej

2024.03.20 06:50
Na osiedlu Starosielce ma powstać pierwsze w Białymstoku Centrum Aktywności Wielopokoleniowej.
W Białymstoku powstanie Centrum Aktywności Wielopokoleniowej
Fot: Adam Ludwiczak/ UM Miałystok

We wtorek (19 marca) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się z sekretarz stanu Aleksandrą Gajewską. Rozmawiali o planach dotyczących utworzenia w naszym mieście pierwszego Centrum Aktywności Wielopokoleniowej. Poruszono także kwestię możliwości współfinansowania tej inwestycji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na siedzibę centrum aktywności wyznaczono budynek po szkole kolejowej znajdujący się przy ul. Letniej, na osiedlu Starosielsce. Taka decyzja zapadła na próśbę mieszkańców tej części miasta.

Od 2006 roku prowadzono w sprawie tego budynku postępowanie zwrotowe. Dziś wiadomo już, że pozostanie on w zasobie naszego miasta. Wniosek o zwrot gmachu, złożyła jedna z prawosławnych parafii. Punktem wyjścia był tu sporządzony w 1903 roku akt notarialny.

– Chcemy, żeby w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej mieścił się żłobek oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Wspólny budynek sprawi, że tak różne grupy będą miały szansę się spotkać, współdziałać, a przede wszystkim poznać. Współobecność tak różnych grup wiekowych przynosi obydwu pokoleniom wiele korzyści, co wiemy z doświadczenia. Wierzymy, że uda się to dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - powiedział we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Inwestycję wesprze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opiekę nad nieruchomością sprawuje obecnie Zarząd Mienia Komunalnego. Rozpoczęto już przygotowania. Zarząd zamierza stworzyć wkrótce wstępne opracowanie architektoniczne, które następnie zostanie przekazane zewnętrznemu wykonawcy. Budowa ma zakończyć się pod koniec 2026 r.

Wiceminister Aleksandra Gajewska zadeklarowała wsparcie inicjatywy przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

– Ten projekt wpisuje się w zamierzenia priorytetowe ministerstwa, które reprezentuję. Chcemy łączyć potrzeby najmłodszego pokolenia z pokoleniem seniorów, dlatego deklaruję wsparcie tego przedsięwzięcia z programu „Maluch+” – powiedziała Gajewska.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1828 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39