W Białymstoku powstanie elektrownia fotowoltaiczna

2013.08.21 00:00
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego podjął decyzję o przyznaniu kolejnych dotacji na inwestycje w energię odnawialną. Zwiększył też budżet konkursu, co pozwoliło na dofinansowanie większej liczby projektów.
W Białymstoku powstanie elektrownia fotowoltaiczna
Fot: sxc.hu

W wyniku konkursu, trwającego od 14 grudnia ubiegłego roku do 31 stycznia 2013 r., fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego zasilą łącznie 19 projektów zgłoszonych przez firmy i jedną gminę – Ciechanowiec.

Większość inwestycji przedsiębiorców dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznych. Farmy fotowoltaiczne powstaną m.in. w miejscowościach: Piętki - Gręzki, Skindzierz, Czartajew czy Zawady. Pieniądze trafią też na budowę małej elektrowni fotowoltaicznej w Białymstoku. Wykona ją firma Altech Andrzej Jaroszewicz. Będzie kosztowała 795 tys. zł, a 374 tys. zł z tej kwoty pokryją środki unijne. Natomiast w Ciechanowcu samorząd wykorzysta odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej. Pompy ciepła zostaną zamontowane w dwóch kościołach, a w budynku gimnazjum dodatkowo również kolektory słoneczne.

Wartość wszystkich przedsięwzięć to prawie 65 mln zł. Dofinansowanie z RPO wynosi 29,2 mln zł.

Na liście rezerwowej znalazło się 7 inwestycji, które będą miały szanse na otrzymanie dotacji w przypadku pojawienia się oszczędności.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1145 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39