W Białymstoku są 4 nowe ulice

2022.05.23 15:01
Białostoccy radni zaakceptowali przygotowane przez magistrat propozycje nowych nazw ulic w mieście. Trzy z nich leżą na rozbudowujących się osiedlach domów jednorodzinnych.
W Białymstoku są 4 nowe ulice
Fot: pixabay
Swoją ulicę będą mieli w Białymstoku m.in. spadochroniarze

Najciekawsza z nowo nadanych nazw dotyczy ulicy położonej w pobliżu lotniska Krywlany. Z wnioskiem o nadanie nazwy Spadochroniarzy, zwrócił się do miasta VI Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku.

"Organizacja kultywuje tradycje militarno-patriotyczne oraz sportowe związane z naszym miastem. Nadanie nazwy będzie uhonorowaniem wszystkich spadochroniarzy, którzy przyczynili się do popularyzacji Białegostoku na arenie krajowej i międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu przedmiotowej uchwały.

Ulica Spadochroniarzy komponuje się z istniejącymi nazwami ulic w tym rejonie: majora pilota Jana Michałowskiego, pułkownika Czesława Hake czy Dywizjonu 303. Połączy obie ostatnie.

Dwie ulice zostały też nazwane na osiedlu Dojlidy Górne. Pierwsza z nich, odchodząca prostopadle od ul. Holowniczej i równoległa do ul. Burzowej będzie ul. Mglistą. W tej chwili powstaje tam kilka nowych domów jednorodzinnych.

Niedaleko, oczywiście też z uwagi na nowo powstające domy, nową nazwę trzeba było nadać uliczce prostopadłej do ul. Kanarkowej. Będzie to Truskawkowa. Ta komponuje się z nieodległymi innymi owocowymi adresami: ul. Brzoskwiniową, Arbuzową czy Nektarynkową.

Miejscy urzędnicy pozostają cały czas lodowaci na wnioski mieszkańców rozbudowującego się osiedla Zawady. Tam zaproponowali kolejną nazwę rodem z Krainy Lodu. W okolicach ul. Polarnej, Lodowej i Arktycznej będzie mieścić się ul. Mroźna.

Wszystkie cztery nazwy jednogłośnie zaakceptowali na poniedziałkowej sesji białostoccy radni. Tabliczki z nowo nadanymi nazwami ulic powinny pojawić się w ciągu miesiąca.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1407 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39