W Białymstoku stanął pierwszy łąkomat

2023.05.18 11:59
Łąkomat to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie naturalnego siedliska dla różnorodnych gatunków roślin w środowisku miejskim. Pobierana z niego jedna porcja nasion pozwoli na zasiadanie aż 5 m2 terenu.
W Białymstoku stanął pierwszy łąkomat
Fot: Maciej Skindzier / UwB

Przy budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku Fundacja Łąka ustawiła pierwszy w mieście łąkomat. Fundacja, która ma na celu propagowanie ekologii miejskiej i ochronę różnorodności roślin, od lat angażuje się w tworzenie i utrzymanie pięknych łąk kwietnych w różnych częściach Polski. Nowo otwarty łąkomat jest trzecim tego rodzaju urządzeniem, wcześniej zainstalowano je w Płocku i Warszawie.

Łąkomat to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie naturalnego siedliska dla różnorodnych gatunków roślin w środowisku miejskim. To swoisty "skrawek dzikiej przyrody" w samym sercu miasta, który nie tylko stanowi estetyczne uzupełnienie krajobrazu, ale także pełni istotną rolę ekologiczną.

- Możecie go odwiedzić w godzinach pracy Uniwersytetu i pobrać porcję nasion, które sprezentowała dla was firma Almette. Czeka na was aż 3 tys. porcji nasion. Jedna wystarczy zaś na obsianie 5 m2 terenu albo aż 30 skrzynek balkonowych o długości 80 cm - poinformowała Fundacja Łąka.

W łąkomacie znajdują się różnorodne gatunki roślin jednorocznych i wieloletnich, które razem tworzą harmonijną kompozycję. Chaber bławatek zaskakuje swoim intensywnie niebieskim kolorem i delikatnymi płatkami. Mak polny wprowadza do krajobrazu soczyste czerwone akcenty, dodając romantycznego charakteru. Rumianek natomiast oświetla łąkę delikatnymi promieniami żółci oraz bieli. Z kolei jaskrawo pomarańczowe kwiaty nagietka przyciągają pszczoły i motyle, tworząc harmonijną symfonię przyrody. Dzika marchew, o swoich finezyjnych białych kwiatostanach, wyróżnia się wśród innych roślin, przyciągając uwagę motyli i biedronek. Żmijowiec z fioletowymi kwiatami, dodaje do mieszanki nutki tajemniczości. Jego kwiaty przyciągają trzmiele i motyle nocne, które odwiedzają łąkę w ciepłe letnie wieczory. Złocień, znany również jako margerytka, przynosi subtelną elegancję, dzięki swoim białym płatkom i żółtym środkom.

Rośliny jednoroczne kwitną od 6 do 8 tygodni, a wieloletnie nawet przez cały rok.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1578 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39