W Białymstoku trwa wymiana pojemników na elektroodpady. Nowe będą bardziej funkcjonalne

2023.01.17 17:33
Obecnie trwa wymiana pojemników na elektroodpady. W różnych częściach miasta stanęło 20 nowych, nowoczesnych zbiorników.
W Białymstoku trwa wymiana pojemników na elektroodpady. Nowe będą bardziej funkcjonalne
Fot: UM Białystok

Miasto Białystok wprowadza zmiany w systemie dotyczącym odbioru elektroodpadów. Należy pamiętać, że zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny nie może być wyrzucany z tradycyjnymi śmieciami, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, mogące być zagrożeniem dla zdrowia człowieka i szkodliwe dla środowiska. Prawo polskie i europejskie klasyfikuje je jako odpady niebezpieczne i nakazuje ich selektywne zbieranie.

Białystok rozpoczął współpracę z firmą MB Recycling Sp. z o.o. oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko, by usprawnić zbiórkę elektroodpadów. Kilka miesięcy temu, we wrześniu, zawarto trójstronną umowę współpracy. Dokument o nazwie "System Zbierania Elektrycznych Śmieci w Mieście Białystok" ma zapewnić efektywną gospodarkę pochodzącymi z gospodarstw domowych elektroodpadami w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) oraz baterii.

Obecnie w 20 miejscach w całym mieście ustawiane są specjalistyczne, czerwone pojemniki na elektroodpady, z czasem będzie 70 takich kontenerów. Mają one zastąpić obecnie ustawione zielone pojemniki, które niestety często są dewastowane. Wielokrotnie wykradana jest także ich zawartość. To przekłada się na ponoszenie coraz większych kosztów ich naprawy i zabezpieczenia. Wymiana pojemników na nowe i bardziej funkcjonalne, ma zakończyć się do 31 lipca 2023 r.

Nowy system ma być finansowany przez MB Recycling i nie będzie generował kosztów po stronie Miasta. Odpady, które trafią do czerwonych pojemników zostaną później poddane procesom recyklingu w nowoczesnych zakładach zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim i łódzkim. Firma MB Recycling ma także odbierać duży, zużyty i niepotrzebny już sprzęt, jak np. lodówki czy pralki. Osoby, które chcą, by zabrano duże elektroodpady bezpośrednio z domu – mogą dzwonić pod nr 572 102 102. Aktualnie na terenie miasta taka usługa jest realizowana bezpłatnie.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

904 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39