"W Choroszczy jest miejsce dla każdego". Burmistrz rezygnuje z grantu na fotowoltaikę

2021.05.20 13:16
Kiedy w Choroszczy pojawiła się lista osób, które zostały zakwalifikowane do programu grantowego dotyczącego Odnawialnych Źródeł Energii, a konkretnie paneli fotowoltaicznych, przez miasto przetoczyła się burza. W rezultacie burmistrz zrezygnował z dotacji. Wydał też oświadczenie.
"W Choroszczy jest miejsce dla każdego". Burmistrz rezygnuje z grantu na fotowoltaikę
Fot: pixabay.com

Od 26 marca do 26 kwietnia w gminie Choroszcz mieszkańcy zainteresowani fotowoltaiką mogli składać wnioski o granty. Losowanie zwycięzców odbyło się 30 kwietnia. Kilka dni później pojawiły się zarzuty, że z dotacji skorzystają osoby m.in. związane z miejscowym samorządem. Teraz okazuje się, że z prawa do grantu zrezygnował burmistrz Choroszczy, który próbuje wyjaśnić całą sytuację w specjalnie wydanym oświadczeniu:

"W związku z narosłymi wokół programu grantowego nieporozumieniami, nie chcąc uczestniczyć w małostkowych waśniach, oświadczam, że nie otrzymałem z projektu grantowego dotyczącego OZE żadnego wsparcia finansowego. Potwierdzam: znalazłem się na liście potencjalnych grantobiorców – na identycznych zasadach jak każdy inny mieszkaniec gminy Choroszcz, z którą jestem od pokoleń związany, w której z rodziną mieszkam, dla której pracuję, staram się i na rzecz której płacę podatki. Postanowiłem jednak zrezygnować z przysługującego mi prawa do grantu. Apeluję w tym miejscu do zdrowego rozsądku mądrych ludzi: niech międzysąsiedzkie spory nie zwyciężą nad dobrem wspólnym i podstawowymi prawami wszystkich mieszkańców. W Choroszczy jest miejsce dla każdego".

Robert Wardziński podkreśla, że losowanie grantobiorców odbyło się zgodnie z regulaminem. A miasto nie otrzymało od mieszkańców sygnałów "aby kwestionowali oni odbywające się do tej pory procedury losowania i aby była potrzeba innego procedowania w tej sprawie (np. on-line)". Poza tym, jak zaznacza burmistrz, pracownicy magistratu nie dostali także próśb od mieszkańców o zwiększenie składu komisji.

Włodarz Choroszczy zapewnia również, że nie był to ostatni projekt grantowy:
"Z informacji z urzędu marszałkowskiego wynika, że już asygnowane są środki finansowe na ten cel i jeszcze w tym roku będziemy mogli zaoferować naszym mieszkańcom bliźniaczy instrument. Tak więc już wkrótce ponownie w naszej gminie będzie możliwość ubiegania się o granty, by kolejnym wnioskodawcom zapewnić środki na działania prośrodowiskowe w zakresie OZE. I aby nie było żadnych wątpliwości wobec procedury losowania, jeśli tylko obostrzenia pandemiczne pozwolą, zaprosimy wszystkich zainteresowanych do osobistego udziału w procedurze losowania".

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1289 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39