W hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Będą 2 koncerty

2019.10.09 13:37
Józef Eliasz & Eljazz Big Band z towarzyszeniem orkiestry kameralnej After the Catastrophe, a także Andrzej Jagodziński wystąpią w Białostockim Ośrodku Kultury.
W hołdzie Krzysztofowi Komedzie. Będą 2 koncerty
Fot: Eljazz Big Band

W kwietniu 2019 roku minęła 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, jazzmana i pianisty. Pozostawił on wspaniałą muzykę, która odczytywana jest na nowo przez kolejne pokolenia artystów. W Białostockim Ośrodku Kultury będzie można przypomnieć sobie znakomitą twórczość kompozytora.

Józef Eliasz & Eljazz Big Band

Podczas koncertu zabrzmią najpiękniejsze utwory filmowe autorstwa Krzysztofa Komedy w wykonaniu big bandu i orkiestry kameralnej.

Utwór Krzysztofa Komedy "Po katastrofie" po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku na płycie noszącej tytuł "Meine Süße Europäische Heimat" ("Moja słodka europejska ojczyzna"). Inspiracją do skomponowania utworu "Nach der Katastrophe - Warschau 1943" ("Po katastrofie – Warszawa 1943") stał się wiersz "Campo di Fiori" polskiego poety Czesława Miłosza, którego twórczość w Polsce jeszcze do 1980 roku była objęta cenzurą.

Sam kompozytor ocenił wspomniany album jako swoje "najpiękniejsze i najważniejsze muzyczne dzieło". Komeda połączył tu ze sobą dwie dziedziny sztuki: muzykę i poezję. Wykorzystał zresztą wiersze polskich poetów, którzy "przeszli przez cierpienia wojny, getta, obozów koncentracyjnych, więzienia i emigracji, którzy zginęli, zostali rozstrzelani, zamęczeni na śmierć (...)". Ale to też są poeci, którym Polska zawdzięcza ów nieskończenie bogaty, zaczarowany krajobraz poetycki, niemający w XX wieku nigdzie na świecie swojego odpowiednika.

Tak doszła do głosu w twórczości Komedy dramatyczna historia Polski i narodu polskiego, stając się jednocześnie wyrazem wartości uniwersalnych w historii ludzkości, gdzie wolność zawsze jest nadzieją i marzeniem. "Po katastrofie" skłania więc słuchacza do refleksji nad światem, w którym żyjemy i do ufności, że nigdy nie zostanie on wypełniony wyłącznie strachem i przemocą. A także do wiary, że sama muzyka będzie w nim zdolna zawsze wzruszać i przynosić radość.

Koncert odbędzie się 11 października w sali Forum.

Zobacz też: After the Catastrophe - Eljazz Big Band

Andrzej Jagodziński

O Komedzie mówi się, że był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Na styl jego twórczości składa się bowiem wiele elementów przynależnych muzyce awangardowej XX wieku, takich jak zaczerpnięta z free jazzu improwizacja, klastery czy struktury aleatoryczne oraz użycie elektroniki. Ponad tymi wszystkimi "chłodnymi" składnikami góruje jednak silna ekspresja i liryzm przejęte z późnego romantyzmu.

Centralnym punktem retrospektywnego programu, przygotowanego specjalnie przez Andrzeja Jagodzińskiego, będzie słynna kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary", którą w filmie w niezapomniany sposób nuciła Mia Farrow. Oprócz "Rosemary's Baby" i kilku innych przebojów zaprezentowany zostanie także utwór "Svantetic" z albumu "Astigmatic". Tytuł tej kompozycji - nagranej w grudniu 1965 roku w Filharmonii Narodowej z udziałem m.in. Zbigniewa Namysłowskiego i Tomasza Stańki – nawiązuje do imienia szwedzkiego poety i przyjaciela Komedy, Svante Foerstera.

Koncert odbędzie się 12 października w klubie Fama.

Zobacz też: Andrzej Jagodziński – Tribute to Komeda

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1451 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39