W Łomży powstanie sieć punktów z darmowym Wi-Fi

2019.08.26 15:48
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w Łomży - w kilku miejscach publicznych - będzie można korzystać z darmowego Wi-Fi.
W Łomży powstanie sieć punktów z darmowym Wi-Fi
Fot: Łukasz Chełchowski/lomza.pl

Miasto Łomża otrzymało 15 tys. euro w ramach projektu WiFi4EU na stworzenie miejsca z dostępem do bezpłatnego internetu w przestrzeni miasta. Pojawić się one mają w takich lokalizacjach, jak parki, place, budynki publiczne, biblioteki, ośrodki zdrowia i muzea w gminach w całej Europie. Voucher na kwotę ponad 60 tys. zł przekazała prezydentowi Łomży przedstawicielka Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Internet ogólnodostępny

Czek na 15 tys. euro od Anny Modzelewskiej odebrał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Środki zostaną przeznaczone na zainstalowanie hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych. Miasto wzięło udział w naborze o dofinansowanie w ramach inicjatywy WiFi4EU.

Projekt WiFi4EU jest uzupełnieniem istniejących już zasobów technicznych wykorzystywanych do korzystania z Internetu.

- To dofinansowanie ma na celu wsparcie podjętych już inicjatyw i ich dalsze kontynuowanie – mówi Anna Modzelewska.

Celem inicjatywy WiFi4EU jest zapewnienie społeczności w całej Unii Europejskiej dostępu do wysokiej jakości Internetu przez bezpłatne Wi-Fi w miejscach publicznych. Program będzie realizowany w sposób geograficznie zrównoważony, tak aby z bezprzewodowego Internetu korzystać mogli mieszkańcy i turyści w całej Unii Europejskiej. Dedykowany dla podmiotów administracji lokalnej projekt w latach 2017-2019 ma objąć do 8 tysięcy miast, gmin i wsi. Środki zostaną przeznaczone na pokrycie pełnego kosztu sprzętu i instalacji.

Poza Łomżą w województwie podlaskim z dofinansowania w tym projekcie skorzystają też gminy Choroszcz, Augustów, Nowogród, Wasilków czy Grajewo, które także stworzą sieci hot-spotów.

Przy okazji po funduszach

Władze Łomży skorzystały z okazji przyjazdu przedstawicielki Komisji Europejskiej. Na spotkaniu poruszone zostały także sprawy związane z kolejną perspektywą finansową Unii Europejskiej, dotyczące m.in. szkolnictwa wyższego w Łomży, sytuacji lokalnych przedsiębiorców, rad społecznych, projektów krajowych z zakresu transportu, a także projektów zrealizowanych przez miasto i będących w trakcie realizacji.

- Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym, w tym również europejskim, Łomża stała się miastem, gdzie podejmowanych jest wiele inwestycji z wykorzystaniem tych środków na miejsca użyteczności publicznej – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39