W najbliższych tygodniach sportowych imprez nie zabraknie. Kalendarz aż pęka w szwach

2023.05.27 08:55
Siatkówka i piłka nożna w wydaniu plażowym, zmagania lekkoatletyczne, triathlonowe, a także charytatywny bieg sztafetowy - to tylko część wydarzeń, które w okresie wiosenno-letnim odbywać się będą na obiektach Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W najbliższych tygodniach sportowych imprez nie zabraknie. Kalendarz aż pęka w szwach
Fot: BOSiR

Sportowy okres zainaugurował Mityng Gwiazd

W minioną niedzielę (21.05) w Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki rywalizowali światowej sławy lekkoatleci. Sporo będzie się jednak działo również w kolejnych tygodniach. Głównymi arenami sportowych widowisk staną się Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy oraz stadion lekkoatletyczny w Zwierzyńcu.

Po rocznej przerwie, ze względu na organizację turnieju w ramach Beach Pro Tour, na piasek Dojlid powraca Plaża Open, czyli cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn rozgrywanych w ramach Grand Prix Polski. Uczestnicy tej imprezy walczą o punkty do rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a turnieje odbędą się w 4 lokalizacjach. W Białymstoku najlepsze polskie pary zobaczymy w dniach 7-9 lipca.

Plaża Open to oczywiście nie jedyny akcent siatkarski na Dojlidach. Boiska nad zalewem w czerwcu i lipcu należą także do zawodniczek i zawodników rywalizujących w Letniej Grand Prix oraz BLS w siatkówce plażowej. W dniach 17-18 czerwca zaplanowany jest ponadto VIII Ogólnopolski Nocny Turniej Siatkówki Plażowej.

Dzieci staną się bohaterami

Tradycją sportowego sezonu na plaży miejskiej są już od wielu lat Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w piłce nożnej plażowej. 24 czerwca, w zawodach organizowanych przy współpracy z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej, o medale powalczą kobiety i juniorzy.

Z kolei 20 sierpnia Dojlidy i ulice wokół ośrodka po raz kolejny staną się areną zmagań cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza dla amatorów i wyczynowców, na których czekają niemałe wyzwania związane z pływaniem, jazdą na rowerze i bieganiem. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, jak też Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci.

Lipiec rozpocznie się z kolei od mocnego akcentu dla najmłodszych. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Fundacją Białystok Biega zorganizuje bowiem wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, które może dobrze nastroić na czas wakacji. 1 lipca w Ośrodku Sportów Wodnych Dojlidy odbędzie się Hero Run Kids. To bieg z przeszkodami, a wśród nich specjalnie usypane górki, małe ścianki, przeszkody do przeskoczenia, do pokonania dołem czy bieg przez wodę. W poprzednim roku w tej imprezie wzięło udział blisko 1300 dzieci.

Biegacze pomogą potrzebującym

W weekend 3-4 czerwca bieżnię stadionu lekkoatletycznego i teren Zwierzyńca opanują natomiast biegacze w różnym wieku biorący udział w Plum Ekiden. To już 9. edycja wydarzenia, w trakcie którego sport łączy się z działalnością charytatywną, gdyż 30% opłat startowych przeznaczanych jest na rzecz Fundacji "Pomóż Im" - Hospicjum dla Dzieci. Pierwszego dnia wystartują sztafety dziecięce, zaś drugiego do biegania włączą się dorośli, którzy mają do wyboru dwa formaty startu - sztafetę maratońską (drużyny 6-osobowe) i sztafetę 4x5 km (drużyny 4-osobowe).

Biegacze na stadionie pojawią się także 18 czerwca na Teście Coopera. To próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 r. polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest to szeroko stosowany test do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Jego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Na arenie w Zwierzyńcu w czerwcu odbędą się ponadto dwie duże imprezy lekkoatletyczne. Pierwszą z nich mają być zaplanowane na 6 czerwca eliminacje wojewódzkie projektu Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie. Jest to ogólnopolska impreza sportowa dla dzieci w wieku 10-11 lat, które na co dzień nie biorą udziału rywalizacji sportowej.

Fani królowej sportu nie mogą też przegapić Ogólnopolskiego Mityngu Lekkoatletycznego MKS Juvenia Białystok, który odbędzie się 11 czerwca. W programie znalazły się konkurencje biegowe na rożnych dystansach.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1573 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39