W ochronie płazów. By żabom żyło się lepiej

2020.01.28 09:20
Miasto szuka wykonawcy, który przygotuje i zamontuje bariery ochronne oraz zajmie się przenoszeniem migrujących zwierząt. Powód? Wiosną w Białymstoku już po raz ósmy odbędzie się akcja ochrony płazów.
W ochronie płazów. By żabom żyło się lepiej
Fot: pixabay.com

By chronić migrujące żaby

Co roku - wiosną - w Białymstoku odbywa się kilkutygodniowa akcja, która ma na celu ochronę migrujących płazów. Działania podejmowane przez miasto mają duże znaczenie dla przyrody. Od lat w Polsce odnotowuje się spadek liczebności płazów, dlatego tak ważna jest ochrona tych zwierząt. W 2013 r., kiedy taka akcja została zorganizowana w Białymstoku po raz pierwszy, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1,3 tys. płazów: ropuch szarych, żab moczarowych, żab jeziorkowych i innych. Od 2013 r. do 2019 r. uratowano łącznie ponad 5 tys. płazów.

– Dzięki naszym akcjom w ostatnich latach udało się uratować w Białymstoku tysiące płazów. Poza tym te specjalne lekcje przyczyniają się do propagowania idei ochrony przyrody wśród uczniów – powiedział zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Czas do końca stycznia

Miasto szuka wykonawcy, który przygotuje i zamontuje bariery ochronne oraz zajmie się przenoszeniem migrujących zwierząt.

Zainteresowani realizacją zamówienia mogą składać oferty do 31 stycznia 2020 r. w Departamencie Gospodarki Komunalnej przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Umowa będzie obowiązywać do 1 czerwca 2020 r.

Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku, wybrany wykonawca przygotuje i zamontuje bariery ochronne w trzech miejscach: na wybranym odcinku ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej oraz przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. gen. St. Maczka. Ponadto podczas wiosennej migracji płazy mają być kilka razy dziennie przenoszone i wypuszczane w bezpiecznych miejscach: m.in. na łące u zbiegu ulic F. Karpińskiego i Solnickiej oraz przy Stawie Dojlidzkim.

Po zakończeniu akcji wykonawca zadba o demontaż barierek i pułapek oraz sporządzenie sprawozdania z akcji razem z dokumentacją fotograficzną.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1013 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39