W podlaskich gminach znaleziono kolejne dziki zarażone ASF. Tym razem to padliny

2017.02.03 09:18
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o nowych przypadkach ASF w woj. podlaskim, które wyszły na jaw po odstrzale zwierząt. Teraz okazuje się, że wirus zatacza coraz szerszy krąg zarówno na Podlasiu, jak i w Polsce.
W podlaskich gminach znaleziono kolejne dziki zarażone ASF. Tym razem to padliny
Fot: pixabay.com

To dopiero początek miesiąca, a już wiadomo, że wraz z lutym pojawiły się kolejne przypadki ASF w Podlaskiem i w innych częściach kraju. Zwłoki dzika znaleziono ponownie w miejscowości Klimaszewnica (gmina Radziłów) w odległości ok. 75 km od granicy polsko-białoruskiej. Następny przypadek to dzik odkryty w Chojnowie (gmina Trzcianne). Rozkładające się ciało chorego zwierzęcia leżało także w pobliżu miejscowości Mętna (gmina Mielnik).

- Od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Wskazane przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii - informuje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Pozostałe nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików zanotowano w woj. lubelskim i mazowieckim. Dotychczas na terenie Polski ujawniono prawe 200 takich zdarzeń.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1446 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39