W Podlaskiem 4 osoby objęte kwarantanną

2020.03.09 11:32, Aktualizacja: 2020.03.09 13:46
W tej chwili 4 mieszkańców województwa podlaskiego jest objętych kwarantanną, a 151 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Wszystko w obawie o zarażenie koronawirusem.
W Podlaskiem 4 osoby objęte kwarantanną
Fot: pixabay.com

4 osoby objęte kwarantanną

W poniedziałek (9.03) w województwie podlaskim w związku z możliwością zarażenia koronawirusem nadzorem epidemiologicznym było objętych 151 osób.

Aż 4 osoby objęto kwarantanną.

Służby wojewody podlaskiego nie udzielają szczegółowych informacji, gdzie dokładnie one przebywają. Tłumaczone jest to dobrem tych osób.

Na szczęście w tej chwili w naszym regionie nikt nie jest hospitalizowany w związku z podejrzeniem koronawirusa.

Na czym polega kwarantanna?

Kwarantanna to bardziej restrykcyjny środek zapobiegawczy niż nadzór epidemiologiczny.

Dotyczy osób zdrowych, które miały potwierdzony kontakt z osobą, która mogła być chora, zakażona, mogła mieć objawy, a te objawy mogą się pojawić w ciągu najbliższych 14 dni.

Jeśli nie dotyczy to dużej grupy ludzi, a tylko jednej osoby bądź rodziny, stosuje się tzw. kwarantannę domową. Osoby nią objęte nie chodzą do pracy czy do szkoły. Są całkowicie odosobnione, nie mogą kontaktować się z innymi ludźmi, np. otwierać drzwi.

Kwarantanna domowa trwa dwa tygodnia. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, wówczas osoba nią objęta natychmiastowo jest przewożona do wyznaczonego szpitala na oddział chorób zakaźnych.

Nadzór epidemiologiczny

Dużo lżejszą formą zapobiegania rozprzestrzeniania choroby, którą w przypadku niektórych Podlasian stosuje się już od kilku tygodni jest nadzór epidemiologiczny.

Podlegają mu osoby zupełnie zdrowe, które wróciły z rejonów, gdzie występuje wirus, ale nie kontaktowały się i nie ma u nich podejrzenia kontaktu z osobą zarażoną.

W przypadku osób objętych nadzorem epidemiologicznym, albo służby sanitarne zakazują uczęszczania do szkoły, pracy i nakazują ograniczenia kontaktu z innymi osobami, albo jedynie wymagają, by samemu obserwować swój organizm (głównie przez badanie temperatury) i utrzymywać kontakt z sanepidem.

15 zarażonych w izolacji

Najbardziej restrykcyjny sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa to izolacja. Zastosowano ją u osób chorych.

Do tej pory w Polsce zanotowano już 15 przypadków koronawirusa.

[AKTUALIZACJA]

W poniedziałek po południu w Polsce potwierdzono 16. przypadek koronawirusa. Dwie z chorych osób: kobieta w Szczecinie oraz mężczyzna we Wrocławiu są w ciężkim stanie.

Premier Mateusz Morawiecki zarządził kontrolne sanitarne na głównych przejściach granicznych na granicach z Niemcami i Czechami. Zaapelował też o odwoływanie imprez masowych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39