W Podlaskiem będą kolejne elektrownie słoneczne

2022.07.07 12:45
Zwiększono o ponad 5 mln zł pulę w konkursie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu powstaną kolejne elektrownie słoneczne.
W Podlaskiem będą kolejne elektrownie słoneczne
Fot: pixabay.com

W czwartek (7.07) podczas posiedzenia zarządu województwa zapadła decyzja o zwiększeniu o prawie 5,4 mln zł puli konkursie z funduszy unijnych na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki temu możliwe było przyznanie dofinansowania 10 projektów dotyczących inwestycji i fotowoltaicznych. Dzięki temu ECO PV wybuduje elektrownię fotowoltaiczną w miejscowości Siemiatycze, zaś spółka 3Spare – w Szczuczynie, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku zrealizuje instalacje na budynku siedziby szkoły i na placu przed budynkiem w Białymstoku, firma handlowo-usługowa "MAG-BUD" – elektrownię w Grajewie, DBM – instalacje fotowoltaiczne w Narewce, "Lamitex" – elektrownię w Białymstoku (na budynku produkcyjno-magazynowym), Baza Maszynowa DANEX – inwestycje w Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock) i w Grajewie, POL-GASTRO – w Nowogrodzie, Servisco Przesyłki Ekspresowe – w Łyskach (gm. Choroszcz) i Prowolt – farmę fotowoltaiczną w Klimkowiczach (gm. Milejczyce). Energia, która dzięki temu zostanie wyprodukowana, zostanie wykorzystana w celach komercyjnych. Będzie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej w celu odsprzedaży.

– Te inwestycje przełożą się na dalszy wzrost wykorzystania energii odnawialnej w Podlaskiem, z którego już dziś możemy być dumni. To zapewnia nam niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

Wszystkie dofinansowane projekty były wyłonione w ramach konkursu, w którym można było dostać dofinansowanie na budowę nowych jednostek wytwarzania sieci elektrycznej i ciepła OZE lub też zwiększenia mocy już istniejących. W sumie dotacje dotychczas dostały 72 projekty, które kosztowąły 81 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39