W Podlaskiem coraz bardziej cenimy pszczoły

2017.08.20 12:38
Z roku na rok rośnie w naszym regionie liczba pasiek i uli. Ich właściciele sprzedają też więcej miodu niż w latach poprzednich. Jednocześnie w Podlaskiem - w porównaniu z innymi województwami - działa najmniej pszczelarzy.
W Podlaskiem coraz bardziej cenimy pszczoły
Fot: pixabay.com

Podlasianie coraz częściej stawiają na pszczoły, ale nie zawsze tak było. Z danych, które posiada Państwowa Inspekcja Sanitarna wynika, że od 1 stycznia do 30 września minionego roku w naszym regionie zarejestrowanych było prawie 1700 pasiek, co można przeliczyć na ponad 31 tys. uli. W porównaniu z tym, co działo się np. w 2013 r., zauważalne jest zwiększone zainteresowanie tematem. Wówczas w naszym regionie zarejestrowanych było niecałe 1400 pasiek, czyli łącznie 26 tys. uli. Wzrost dotyczy również sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez pszczelarzy.

Z drugiej strony w minionym roku, w naszym regionie, w zestawieniu z innymi województwami, mieliśmy najmniej pszczelarzy (poniżej 2 tys.). W tym czasie najwięcej pasjonatów pszczół (powyżej 6 tys.) było w czterech województwach: małopolskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim (w sumie powyżej 26 tys. tj. 40,1% ogółu).

Najczęściej pszczelarzami są osoby starsze, głównie w wieku od 51 do 65 lat.

Warto także wiedzieć, że jednym z najpoważniejszych powodów ograniczających populację pszczoły miodnej i innych dziko żyjących zapylaczy są zatrucia środkami ochrony roślin. Jakkolwiek postęp w ich doborze oraz technice stosowania, a także przepisy prawne znacznie ograniczyły wspomniane zagrożenie, to jednak błędy oraz często niedostateczna wiedza i przygotowanie zawodowe plantatorów czy wykonawców zabiegów ochrony roślin nadal stanowią przyczynę zatruć wśród tych owadów.

Ponadto niestety, jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, od kilku lat organizacje pszczelarskie informują o słabnięciu rodzin pszczelich i ginięciu dużej liczby pszczół sięgającej nawet 30% rocznie. Natomiast w przeliczeniu na skutki finansowe, straty z tego tytułu są olbrzymie i sięgają rocznie od kilku do kilkudziesięciu miliardów złotych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1436 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39