W Podlaskiem liczba pracujących cudzoziemców wzrosła o niemal 130%

2023.02.28 07:43
Już ponad 1 mln obcokrajowców legalne pracuje w Polsce. To więcej o ok. 200 tys. niż w roku ubiegłym i o 412 tys. niż na koniec 2019 r. Przez ostatnie 3 lata liczba pracujących cudzoziemców w kraju wzrosła o 63%, a w województwie podlaskim o 127%.
W Podlaskiem liczba pracujących cudzoziemców wzrosła o niemal 130%
Fot: Pixabay

Statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z końca ubiegłego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec 2022 r. liczba ta przekroczyła 1,063 mln. To wzrost w ciągu roku o ponad 20 proc.

W województwie podlaskim jeszcze 3 lata temu składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały tylko za blisko 12,6 tys. osób legitymujących się zagranicznym paszportem, obecnie za 28,6 tys.

- Z wszystkich narodowości, które pracują w naszym kraju niezmiennie od wielu lat na pierwszym miejscu, są obywatele Ukrainy. Ich liczba sięga 746 tys. Stanowią oni ponad 70 proc. wszystkich pracujących obywateli z innych państw. W województwie podlaskim w ciągu roku ich liczba wzrosła o 616 osób, by na koniec grudnia 2022 roku wynieść 9,2 tys. W naszym regionie Ukraińcy stanowią jedynie 32 proc. ogółu obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.

Do woj. podlaskiego przybywają z najdalszych zakątków świata

Do Polski przyjeżdżają i podejmują pracę obywatele z ponad 160 krajów. W województwie podlaskim do ubezpieczenia zgłosili się cudzoziemcy 75 różnych narodowości z całego świata. Wśród nich są przedstawiciele Tadżykistanu, Birmy, Zimbabwe, czy Peru. Jest też nawet 3 pracowników z Australii.

- Cudzoziemiec, który podpisał umowę o pracę w naszym kraju, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak obywatel Polski, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki takiej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie wlicza się również do emerytury - wyjaśnia rzeczniczka.

Najliczniejszą grupę stanową jednak nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Liczba pracujących w Podlaskiem obywateli z Białorusi aktualnie wynosi ok. 14 tys. i stanowi 48 proc. wszystkich cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie. Jeszcze trzy lata temu Białorusinów było jedynie 6 tys., a wzrost ich liczby przekroczył 129 proc. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 10 tys. pracuje na podstawie umowy o pracę.

- Warto pamiętać o tym, że gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS - dodaje Katarzyna Krupicka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1227 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39