W Podlaskiem powstaną 3 kolejne farmy fotowoltaiczne

2023.07.13 17:12
Unijne dotacje trafią na budowę nowych farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim oraz na montaż nowoczesnego, oszczędnego oświetlenia na ulicach i w budynkach użyteczności publicznej.
W Podlaskiem powstaną 3 kolejne farmy fotowoltaiczne
Fot: Pixabay

W zakończonym konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego m.in. przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dotacje na budowę nowych lub zwiększenie mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. W ramach naboru wsparcie otrzymało ponad 100 inwestycji. Teraz trafiło do 3 ostatnich firm, które na nie czekały.

Pierwsza z nich to spółka POLANA, która zaplanowała budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 50 kWp w miejscowości Borki w gminie Gródek. Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 250 tys. zł, z czego 140 tys. zł. to dotacja.

Ponad 3 mln zł dotacji otrzyma spółka Polska Elektrownia Wiatrowa Długołęka. Dofinansowanie przeznaczy na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 2 MWe. Instalacja powstanie we wsi Osmołowszczyzna w gminie Dąbrowa Białostocka. Pełen koszt inwestycji to blisko 6,9 mln zł.

Z kolei spółka PV SEJNY zbuduje instalację o mocy 1 MW. Jej koszt to blisko 4,7 mln zł, z czego przyznana dotacja to blisko 2 mln zł. Będzie zlokalizowana w gminie Sejny.

Wszystkie instalacje będą wytwarzać energię w całości na sprzedaż.

Pieniądze na farmy fotowoltaiczne to nie jedyne "eko-dotacje", jakie przyznał ze środków unijnych zarząd województwa. Blisko 13 mln zł otrzymają podlaskie samorządy i instytucje na wymianę przestarzałego oświetlenia ulicznego oraz w swoich budynkach. Nowoczesne oświetlenie ma znacznie dłuższą żywotność, jest bezpieczne dla środowiska i pozwala wygenerować oszczędności w samorządowych budżetach. Projekty obejmują również montaż systemu zarządzania oświetleniem, który np. reguluje jego włączanie.

Dotacje w kwocie 580 tys. zł otrzyma m.in. gmina miejska Hajnówka na prace przy 7 obiektach użyteczności publicznej. Dotychczasowe oświetlenie wewnątrz budynków zostanie wymienione na energooszczędne typu LED. Z kolei oświetlenie na zewnątrz zostanie wymienione na energooszczędne oświetlenie hybrydowe, wykorzystujące panel słoneczny i LED. Cały projekt pochłonie blisko 790 tys. zł.

Natomiast projekt gminy Suchowola będzie polegać na wykonaniu inteligentnego systemu sterowania mocą ponad 500 szt. opraw oświetleniowych typu LED zainstalowanych na terenie miasta, dzięki czemu spadnie zużycie energii elektrycznej o ponad 40%. Inwestycja pochłonie ponad 450 tys. zł, z czego dotacja to ponad 300 tys. zł.

Dotacje weprą jeszcze 11 innych inwestycji w gminach: Suwałki, Drohiczyn, Rajgród, Czarna Białostocka, w miastach Łomża i Suwałki oraz w Suwalskim Ośrodku Kultury, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Jana Pawła II w Suwałkach i w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Ogólna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 15,5 mln zł.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1322 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39