W Podlaskiem powstaną cztery rodzinne domy dziecka

2021.09.28 16:42
Dzięki dotacji z funduszy europejskich w naszym regionie powstaną nowe placówki opiekuńczo-wychowawcze.
W Podlaskiem powstaną cztery rodzinne domy dziecka
Fot: pixabay.com

Nowe rodzinne domy dziecka powstaną w powiecie sokólskim. W sumie zapewnią opiekę 30 dzieci z całego regionu. Utworzenie placówek jest możliwe dzięki dotacji z funduszy europejskich. We wtorek (28.09) Wiesława Burnos, członek zarządu województwa oraz Piotr Rećko, starosta sokólski podpisali umowę na ten cel. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało 7 mln zł, dofinansowanie wyniesie 5,9 mln zł.

– Dzieci z powiatu sokólskiego, gdy jest taka potrzeba, są teraz wywożone na podstawie orzeczenia sądu do tego typu domów w Giżycku, Olsztynie czy pod Warszawą. Często dzieci są rozdzielane, a rodzice nie mają kontaktu z nimi, z racji utrudnionego dojazdu. Powstanie takich domów, tu na miejscu, zapewni bliższy kontakt z dziećmi, bo one zawsze tęsknią za rodziną. Co ważne, znajdą tu miejsce podopieczni z całego regionu – powiedziała Wiesława Burnos.

Już trwają poszukiwania odpowiednich domów

Starostwo już zaczęło szukanie domów, które mogłyby pełnić funkcję placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jest to dość trudne, bowiem nieruchomości muszą spełniać odpowiednie wymogi. Zakupione obiekty będą później odremontowane i odpowiednio wyposażone. Zostaną też dostosowane do potrzeb dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami. Dotacja pozwoli także na zagospodarowanie otoczenia nieruchomości – pojawią się trawniki, nowe ogrodzenia, place zabaw czy podjazdy dla niepełnosprawnych.

– Projekt jest niezwykle ważny, bo kierowany do tych najsłabszych, do dzieci, które przez wiele, wiele lat wyjeżdżały niestety z powiatu sokólskiego, ponieważ nie mieliśmy domu dziecka na naszym terenie. Nie było tym samym możliwości pracy z rodzicami, których sąd pozbawiał władzy rodzicielskiej. Niejednokrotnie ci rodzice są wykluczeni społecznie, nie radzą sobie, mają problemy z uzależnieniami albo tych rodziców po prostu nie ma. Ten projekt czterech domów dziecka jest szansą dla tych dzieciaków, szansą, aby wrócić do rodzin i abyśmy my, jako samorząd, mieli pełną kontrolę, pieczę nad ich przyszłością, nad ich rozwojem, wejściem w dorosłe życie – mówił Piotr Rećko.

Fundusze pozwalają na realizację wielu ważnych projektów

Fundusze europejskie zdaniem Karoliny Perkowskiej, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, istotnie wpływają na życie wielu osób i pozwalają je zmieniać na lepsze:

- Ten kompleksowy projekt zabezpieczy dzieciaki i rodziny, które są rozdzielane, i na pewno jest bardzo potrzebny. Został bardzo dobrze przygotowany i tu nie było wątpliwości, czy powinien dostać dofinansowanie. Jego celem jest dobro dzieci, nie tylko z powiatu, ale z terenu całego województwa. Pieniądze, które zostały na ten projekt przeznaczone, z całą pewnością zostaną dobrze spożytkowane – mówiła.

W ramach dofinansowania zaplanowano także specjalistyczne szkolenia dla osób, które chciałyby stworzyć rodziny zastępcze oraz dla kandydatów na dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych tego typu. Rodziny zastępcze mogą także liczyć na inne formy wsparcia, jak np. pomoc psychologa, poradnictwo prawne czy mediacje rodzinne. Zagwarantowano również wypłatę świadczeń pieniężnych na rzecz dzieci przebywających w przyszłych placówkach.

Projekt będzie realizowany do października 2023 r. Partnerem w jego realizacji będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.  

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

991 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39