W Podlaskiem powstaną kolejne elektrownie słoneczne

2022.08.31 13:40
W środę (31.08) podpisano umowę w sprawie unijnych dotacji na kolejne elektrownie słoneczne. Powstaną w Łomży i Nowogrodzie.
W Podlaskiem powstaną kolejne elektrownie słoneczne
Fot: UMWP

Dwie umowy dotyczące unijnych dotacji na elektrownie słoneczne podpisał w środę wicemarszałek Marek Olbryś z przedstawicielami firm: Andrzejem Zalewskim z P.T.H.U. oraz szefem Pol-Gastro Bartoszem Poleszukiem. Dzięki temu zielona energia niebawem będzie zasilała dwa przedsiębiorstwa - w Łomży oraz Nowogrodzie.

– Takie inwestycje to przede wszystkim oszczędność energii, ale także działalność dla środowiska. To jest energia odnawialna, bierzemy ją z natury i tym samym mniej naturę obciążamy – podkreślał Marek Olbryś. – Zawsze powinniśmy działać z ukłonem dla środowiska, ale także dla przedsiębiorców z regionu, żeby ich wspomóc, obniżyć koszty ich działalności i to, jako zarząd województwa, robimy – dodał.

W Nowogrodzie niebawem panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachu restauracji Wiszące Ogrody nad Narwią. Nadwyżka wyprodukowanej energii będzie sprzedawana.

- Dotacja pozwoli mi na rozwój mojego przedsiębiorstwa, a jest przy czym się rozwijać. Nowogród ma potencjał. Mamy bardzo dużo pomysłów na przyszłość, obsługujemy wielu turystów, również tych, którzy odwiedzają tutejszy skansen – mówił właściciel restauracji Bartosz Poleszuk.

Cała inwestycja będzie kosztowała prawie 164 tys. zł, dofinansowanie wyniesie ponad 93 tys. zł.

Duża inwestycja w Łomży

Dotację przyznano też na inwestycję w Łomży. Tam z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego, właściciela firmy transportowej P.T.H.U., niebawem zostaną wybudowane wolnostojące panele fotowoltaiczne o łącznej mocy do 1000 kW. Energia, która będzie wyprodukowana z instalacji będzie dystrybuowana.

– Bardzo dziękuję za tę dotację, cieszę się, że nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Zdecydowaliśmy się na ten krok głównie ze względów ekonomicznych. To reakcja na potrzeby naszych czasów, efekt poszukiwania najlepszych rozwiązań – tłumaczył Andrzej Zalewski.

Ta inwestycja będzie kosztowała 4 mln zł, z tego 1,5 mln zł zostanie pokryte z dofinansowania z funduszy europejskich.

Oba projekty mają na celu rozwój gospodarki niskoemisyjnej w regionie. Dzięki nim poprawi się też bilans energetyczny Podlaskiego oraz wzrośnie potencjał ekonomiczny całego województwa.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

939 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39