W Podlaskiem powstaną nowe elektrownie słoneczne i inkubatory przedsiębiorczości

2022.12.15 16:02
W czwartek (15.12) zarząd województwa podlaskiego przyznał 11 mln zł na inkubatory przedsiębiorczości w Łomży i Michałowie. Z koli 4 mln zł zostaną przeznaczone na budowę nowych elektrowni słonecznych.
W Podlaskiem powstaną nowe elektrownie słoneczne i inkubatory przedsiębiorczości
Fot: Malwina Witkowska

11 mln zł trafi do Łomży i Michałowa

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Łomży i Gmina Michałowo otrzymają dofinansowanie z funduszy europejskich na pilotażowe projekty polegające na tworzeniu oraz rozwoju infrastruktury biznesowej.

Do Łomży trafi 5,7 mln zł, które zostaną przeznaczone na adaptację i rozbudowę siedziby na Centrum Rozwoju Biznesu. Nowoczesne wyposażenie, infrastruktura techniczna, szybkie łącza internetowe, pomieszczenia socjalne z serwisem – z tego korzystać będą przedsiębiorcy. W budynku przewidziano także wirtualne biuro, które jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą wynajmować pomieszczeń biurowych, jednak potrzebują adresu wynikającego z przepisów prawa. Nowoczesna przestrzeń biura coworkingowego skierowana ma być do freelancerów, którzy pracują głównie w domu czy kawiarni.

Z kolei gmina Michałowo otrzyma 5,4 mln zł na utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości. Powstanie obiekt o łącznej pow. ok. 590 mkw, w którym ulokuje się 15 firm (zaprojektowano 15 lokali użytkowych oraz salę konferencyjną). Obiekt będzie dostosowany do potrzeb lokalnych przedsiębiorców oraz podmiotów pragnących zrealizować swoje pomysły biznesowe na terenie gminy. Rezultatem inwestycji będzie wprowadzenie nowych, dotychczas niedostępnych usług na lokalnym rynku.

Będą nowe elektrownie słoneczne

4 mln zł zarząd województwa przyznał dwóm projektom dotyczącym wykorzystania OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz ziemi).

Firma MM-SOLAR dotację w wysokości 1,3 mln zł przeznaczy na budowę instalacji fotowoltaicznej w Grajewie, umożliwiającej produkcję energii elektrycznej ze słońca. Inwestycja ma wytwarzać moc nominalną 989,44 kWp.

Z kolei Przedsiębiorstwo Handlowe "Podlasiak" kupi i zamontuje instalacje fotowoltaiczne o mocy 1 161,60 kW na dachu budynku handlowego i o mocy 627,2 kW na dachach budynków magazynowych przy ul. Przędzalnianej w Białymstoku. Dofinansowanie do tego projektu wyniesie 2,65 mln zł.

Obie inwestycje zakładają podłączenie do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. Wyprodukowana energia elektryczna będzie wykorzystywana w celach komercyjnych i zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej w celu odsprzedaży. Realizacja przedsięwzięć przyczyni się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji energii ogółem oraz redukcja emisji CO2 i poprawa stanu środowiska.

Do tej pory, wsparcie otrzymało 91 inwestycji w wysokości ponad 100 mln zł (uwzględniając przyznane właśnie dotacje).

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1326 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39