W Podlaskiem zatrzymano transport z uzbrojeniem wozów bojowych. Sprawą zajęła się ABW

2016.09.22 10:55
Niepokojący ładunek zatrzymali podlascy celnicy na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Do kraju chciano wwieźć generatory i regulatory napięcia wykorzystywane w wojskowych pojazdach gąsienicowych.
W Podlaskiem zatrzymano transport z uzbrojeniem wozów bojowych. Sprawą zajęła się ABW
Fot: Podlaska Służba Celna

Podejrzenia celników z Bobrownik wzbudziło 10 urządzeń, które do odprawy celnej na kierunku "przywóz do Polski" zgłosił 44-letni kierowca białoruskiej ciężarówki.

Po szczegółowym sprawdzeniu i weryfikacji okazało się, że przewożony sprzęt to elementy uzbrojenia wozów bojowych. Na obrót takim towarem, na podstawie Ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, wymagane jest specjalne zezwolenie. Ponieważ zgłaszający go nie posiadał, urządzenia zostały zatrzymane.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo, które pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku.

- Za obrót towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa bez zezwolenia grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności - przypomina rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku mł. asp. Maciej Czarnecki.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
748 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39