W poszukiwaniu drewnianych zabytków

2009.11.04 00:00
Szlak architektury drewnianej połączy miejscowości leżące nad Biebrzą. Trasa zrodziła się w głowie Artura Gawła, kierownika białostockiego skansenu.

Jak mówi pomysłodawca, szlak zaczynałby się na polsko-białoruskiej granicy w Lipszczanach, a kończył w Goniądzu. Cała trasa liczyłaby około 80 km i wiodła m.in. przez takie miejsca jak: słynny z pisanek Lipsk nad Biebrzą, okolice Dąbrowy Białostockiej, Starą Kamienną, wsie Chmielowskie, Okopy koło Suchowoli, Chmielniki, Sztabin, Mogielnice, Dolistowo do Goniądza.

Na trasie znalazłaby się m.in. najstarsza w regionie drewniana świątynia w Starej Kamiennej - pochodzący z XVII wieku kościół p.w. św. Anny. W rejonie Dąbrowy natomiast do zobaczenia byłyby tzw. długie wsie z domami stojącymi szczytami do szosy. Inne zachwycają do dziś ornamentami w zdobieniach np. nad oknami i w narożach. Gaweł nie zapomina oczywiście również o kapliczkach. Pomysłem próbuje zarazić szefów Biebrzańskiego Parku Narodowego. Temat omawiany będzie podczas listopadowego spotkania wszechnicy Biebrzańskiej.

Źródło: Wrota Podlasia

andy

1411 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39