W sejmie została otwarta wystawa białostockich muzealników

2011.04.13 00:00
Z udziałem sybiraków, marszałka sejmu Grzegorza Schetyny, posła Roberta Tyszkiewicza, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otwarto w środę (13.04) w gmachu sejmu wystawę "Skazani na Sybir. Deportacje obywateli polskich do ZSRS w latach 1940-1941". Ekspozycję przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku.
W sejmie została otwarta wystawa białostockich muzealników
Fot: Mateusz Hołownia
Kubiki opisujące indywidualne dzieje Sybiraków oglądają R. Tyszkiewicz, T. Chwiedź i T. Truskolaski

- Tym, którzy przeżyli i tym, którzy zostali na zawsze na Wschodzie, jesteśmy winni pamięć o ich tragicznych losach - mówił poseł Robert Tyszkiewicz, otwierając wystawę. - Mówiąc dziś o deportacjach na Sybir w polskim sejmie i tworząc Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dajemy świadectwo pamięci o niezłomności, sile przetrwania i godności wszystkich Sybiraków - dodawał.

- Jestem dumny z tego, że w sejmie otwierana jest dziś ta właśnie wystawa. Jestem dumny, że dzieje się to w obecności Sybiraków - tych, którzy przeżyli i wrócili do ojczyzny - podkreślał marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Tadeusz Truskolaski przypomniał przy tej okazji losy prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego, który zginął na Syberii oraz Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, też Sybiraka, a także tysięcy innych obywateli naszego miasta, wywiezionych na Syberię, do Kazachstanu i w inne miejsca tragicznej zsyłki.

Wystawa została otwarta w dniu 71. rocznicy II masowej deportacji. Obok rodzin osób aresztowanych za rzeczywisty czy domniemany udział w działaniach polskiej konspiracji, wywieziono wówczas w głąb ZSRR rodziny polskich oficerów, policjantów, służby więziennej i żandarmerii, ziemian, fabrykantów i urzędników - czyli polskie elity. W kazachstańskie stepy rzucone zostały przeważnie kobiety, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. Oprócz Polaków deportowano również Białorusinów, Ukraińców, Żydów i Rosjan.

- Zesłańcy ginęli z głodu, wyczerpania, chorób. Śmierć zbierała swoje żniwo jak w najkrwawszych bitwach. Co trzeci deportowany pozostał na zawsze na tej ziemi cierpień - mówił Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków.

Przeczytaj o idei wystawy:
Wystawa Muzeum Wojska będzie prezentowana w sejmie

E.S.
1515 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39