W strzeżonym ośrodku zmarł cudzoziemiec. Prokuratura bada sprawę

2013.05.21 00:00
W ostatnich dniach w białostockim szpitalu zmarł 37-letni Azjata. Mężczyzna, który przebywał w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, zgłaszał wcześniej już problemy ze zdrowiem. Prokuratura Rejonowa w Białymstoku zbada, czy w placówce nie doszło do zaniedbań.
W strzeżonym ośrodku zmarł cudzoziemiec. Prokuratura bada sprawę
Fot: sxc.hu

37-letni Azjata od kilku tygodni przebywał w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. Miał problemy ze zdrowiem, jednak w ośrodku był otoczony opieką lekarską.

- Nie były to problemy związane z sercem. W piątek skarżył się na inne dolegliwości i otrzymał odpowiednie leki, które według lekarki zadziałały prawidłowo. Kończąc pracę, lekarka poleciła funkcjonariuszom o informowaniu jej, gdyby stan mężczyzny miał się pogorszyć - mówi Anna Wójcik, rzecznik POSG.

Stan mężczyzny pogorszył się kilka godzin później. Wieczorem strażnicy poinformowali lekarkę, że Azjata skarży się na ból w klatce piersiowej. Ta natychmiast wezwała pogotowie. Po kilku godzinach mężczyzna zmarł w jednym z białostockich szpitali. Przyczyną zgonu był rozległy zawał serca.

37-latek został zatrzymany na początku roku. Próbował on przekroczyć granicę, posługując się fałszywym dokumentem. W marcu sąd w Augustowie zadecydował o umieszczeniu mężczyzny w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. 37-latek ubiegał się o status uchodźcy. Mężczyzna był obywatelem Birmy.

W sprawie pojawiło się mnóstwo spekulacji na temat śmierci cudzoziemca. W poniedziałek (20.05) sprawą zajęła się prokuratura.

- Podjęliśmy czynności, które mają na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zgonu 37-letniego Azjaty - mówi Artur Kuberski z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.

W trakcie śledztwa zostanie przeprowadzona m.in. sekcja zwłok cudzoziemca. Śledczy sprawdzą również, czy nie doszło do zaniedbań ze strony funkcjonariuszy ośrodka.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39