W trasę wyrusza pociąg Białystok - Kowno. Dla pierwszych pasażerów darmowa wycieczka

2016.06.17 08:06
Po raz pierwszy od 1939 r. po normalnym torze z Białegostoku pociąg dojedzie na Litwę. Od piątku (17.06) z województwa podlaskiego można podróżować bezpośrednio do Kowna.
W trasę wyrusza pociąg Białystok - Kowno. Dla pierwszych pasażerów darmowa wycieczka

Przewozy Regionalne wspólnie z Kolejami Litewskimi uruchomiły weekendowe pociągi kursujące na trasie Białystok – Suwałki – Kowno. Połączenie zostało stworzone z myślą o mieszkańcach polsko-litewskiego pogranicza oraz turystach. Pierwszy kurs zaplanowany został na piątek.

Z Białegostoku do Kowna pociągi będą wyjeżdżały o godz. 7.43 (w soboty i niedziele) i 15.19 (w piątki, soboty i niedziele). Po drodze będą się zatrzymywały na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Suwałki i Trakiszki (stacja w pobliżu Puńska). Do Kowna będą przyjeżdżały o godz. 13.35 i 21.35, zatrzymując się po drodze w Mariampolu (Marijampolė) i Kozłowej Rudzie (Kazlų Rūda). W drogę powrotną wyjadą o godz. 9.00 (w poniedziałki, soboty i niedziele) i 16.55 (w soboty i niedziele), a do Białegostoku będą docierały o 13.00 i 21.08. Dzięki wygodnym przesiadkom w Kownie, nowe połączenia ułatwią także podróże do Wilna.

Pasażerowie będą mogli skorzystać z oferty "Polska – Litwa REGIO-Specjal", w ramach której bilet na przejazd całą trasą z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Promocyjne ceny biletów będą obowiązywały również między pozostałymi miejscowościami na trasie (np. Sokółka - Kowno 10 euro, Suwałki - Kowno 8 euro). Oprócz tego jedno dziecko do ukończenia 6. roku życia może podróżować za darmo, a pozostałe mogą skorzystać z 50-procentowej ulgi. Bilety w tej ofercie można kupić przez internet, w kasach biletowych i u konduktorów. Płatności na terenie Polski można dokonywać w złotówkach, a na Litwie w euro.

– Ostatni raz podróżni z Polski na Litwę przybyli bezpośrednim pociągiem po torze normalnym w 1939 r. Po tak długiej przerwie wznowione połączenie kolejowe między naszymi krajami jest ważnym krokiem strategicznym dla obu stron. Tym bardziej, że wykorzystujemy europejski tor Rail Baltici – mówi Stasys Dailydka, dyrektor generalny Kolei Litewskich.

Inicjatorem i organizatorem nowego połączenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Dla pierwszych pasażerów, którzy w sobotę (18.06) będą podróżować do Kowna (odjazd z Białegostoku o godz. 7.43), przygotowano upominki oraz bezpłatną wycieczkę po Kownie z przewodnikiem. Będzie ona trwała ok. 3 godziny, tak aby zdążyć na pociąg powrotny (odjazd z Kowna o godz. 16.55 - czas litewski). Natomiast pasażerowie, którzy przyjadą w tym dniu z Kowna, będą mogli skorzystać z bezpłatnej wycieczki po Białymstoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1152 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39