W wakacje dochodzi do częstych wypadków. Co robią podlaskie służby, by ich uniknąć?

2018.06.18 15:01
Podlaskie służby już planują, jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacyjnych wyjazdów. Niestety co roku dochodzi do wypadków, których można było uniknąć.
W wakacje dochodzi do częstych wypadków. Co robią podlaskie służby, by ich uniknąć?
Fot: pixabay.com

Nadchodzą wakacje - dzieci powinny być bezpieczne

Zbliżają się wakacje. To czas kiedy dzieci i młodzież wyjeżdżają na wypoczynek. Rokrocznie podczas takich wycieczek i wypraw dochodzi do wielu wypadków, niektóre są tragiczne. Dlatego już teraz podlaskie służby spotkały się, by zaplanować działania mające na celu podniesienia bezpieczeństwa w tym okresie.

- Niebawem rozpoczną się wakacje, dzieci i młodzież będą miały wolne od zajęć i będą wypoczywały. Jest to okres sprzyjający wyjazdom. Otwiera jednak pewne sytuacje, które będą stanowić zagrożenie. W związku z tym chcemy omówić rzeczy, które będą ważyć na bezpieczeństwie – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Rok szkolny kończy się w najbliższy piątek (22.06). W związku z tym na dniach można się spodziewać małych i nastoletnich "wakacjowiczów". Podlaskie służby oraz Kuratorium Oświaty już podjęły działania.

- Nadzór nad wypoczynkiem zorganizowanym dzieci i młodzieży w naszym regionie sprawuje Podlaskie Kuratorium Oświaty. W związku z tym wizytatorzy mają prawo kontrolować zarówno pomieszczenia, dokumentację czy kwalifikacje kadry, która sprawuje opiekę nad dziećmi - mówi Beata Pietruszka, kurator oświaty w województwie podlaskim.

Prowadzona jest baza organizacji wypoczynku. Oznacza to, że każdy z nich musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty.

- Organizatorzy wypoczynku z naszego terenu wciąż składają wnioski. W tym roku wpłynęło 271 zgłoszeń. Chcę przypomnieć, że jeżeli w bazie, która znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie takiego organizatora, to oznacza, że ten wypoczynek jest nielegalny. Zachęcam, by to sprawdzać - mówi Pietruszka.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przed kilkoma dniami wysłała do dyrektorów szkół w całym kraju listy prosząc, by informować dzieci i młodzież o zagrożeniach, z którymi mogą zetknąć się podczas wakacji.

Podlaskie służby już przeprowadzają kontrole

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi już wzmożone kontrole autobusów, które wiozą dzieci:

- Sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, czas pracy. Kontrole takie są przeprowadzane m.in. na głównych szlakach komunikacyjnych naszego województwa – mówi pełniący obowiązki podlaskiego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego Tomasz Wyszkowski.

Do akcji "Bezpieczne wakacje" przyłączyła się też Państwowa Straż Pożarna.
- Nasze działania są prowadzone wielotorowo. Sprawdzamy obiekty przeznaczone do zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Do chwili obecnej przeprowadziliśmy na terenie województwa 39 takich kontroli - podlicza zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Piotr Pietraszko.

Strażacy sprawdzają m.in. czy w budynku, gdzie będą przebywać dzieci są wyjścia ewakuacyjne i odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy. Organizują też wiele spotkań i festynów, gdzie mówią uczestnikom o tym, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Także policjanci mają co robić.

- Okres wakacji to wytężony czas pracy policjantów - mówi zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Dariusz Matynka.

Wyjaśnia też, że mundurowi będą kontrolowali nie tylko drogi, ale też zachowania urlopowiczów np. nad wodą.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1018 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39