W weekend z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 143 migrantów

2023.01.30 13:12
W miniony weekend ujawniono 143 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Zauważono też osoby, które próbowały pokonać techniczne zabezpieczenia granicy, ale na widok funkcjonariuszy Staży Granicznej, wycofały się w głąb Białorusi.
W weekend z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 143 migrantów
Fot: Podlaski Oddział Straży Granicznej

W niedzielę (29.01) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 76 cudzoziemców. Patrole Straży Granicznej zatrzymały wszystkich z nich, m.in.: grupę 6 obywateli Somalii i obywateli Jemenu, którzy przekroczyli rzekę Wołykuszanka na odcinku PSG Płaska.

Tego dnia zatrzymano 3 cudzoziemców za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. W okolicach Krynek Gruzin i Ukrainiec przyjechali po 6 obywateli Erytrei, natomiast w rejonie Lipska Ukrainiec przyjechał po 13 obywateli Syrii i obywatela Egiptu.

W sobotę (28.01) próbę przekroczenia granicy z Białorusi do Polski podjęło 41 cudzoziemców.

Za pomocnictwo zatrzymano 4 osoby. W okolicy Białowieży obywatel Azerbejdżanu przewoził samochodem ciężarowym 11 osób z Egiptu i Sudanu. W rejonie posterunku SG w Narewce obywatel Turkmenistanu przewoził 3 obywateli Afganistanu, w okolicy w Nowego Dworu Ukrainiec przyjechał po 14 osób pochodzących z Syrii i Egiptu, natomiast w rejonie Dubicz Cerkiewnych Ukrainiec przewoził obywatela Jemenu.

W piątek (27.01) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 26 osób, w tym 11 podeszło pod zaporę, ale na widok patroli Straży Granicznej wycofały się na Białoruś. W okolicy Czeremchy białoruscy pogranicznicy podprowadzili cudzoziemców pod barierę i wydawali im polecenia kiedy mają próbować pokonać barierę. Ostatecznie awrócili ich w głąb Białorusi. Zdarzenie to obserwowali operatorzy bariery elektronicznej.

W styczniu 2023 r. odnotowano 1393 prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
787 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39