Wakacyjne atrakcje w regionie. Podróż zabytkową kolejką wąskotorową

2020.08.19 07:35
Zapach dymu i oliwy, drewniane ławki i prędkość 20 km/h – podróż koleją wąskotorową to niezapomniana przygoda dla całej rodziny. W Podlaskiem można odkrywać ciekawe zakątki, przyrodę czy lasy, jadąc zabytkowym pociągiem.
Wakacyjne atrakcje w regionie. Podróż zabytkową kolejką wąskotorową
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Wigierska Kolejka Wąskotorowa

Zabytkowa kolejka

Kolejki wąskotorowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Zabytkowe kolejki to ciekawa alternatywa dla nowoczesnych pociągów. Jeżdżą one z prędkością 20 km/h, w wagonach są twarde, drewniane ławki, a w powietrzu unosi się zapach oliwy i dymu.

Podczas jazdy wąskotorową kolejką, można zobaczyć krajobrazy, których z samochodu nie dałoby się dostrzec. Wiele tras prowadzi przez nietuzinkowe zakątki Polski.

Atrakcje w regionie

W całej Polsce są 23 trasy czynnych kolejek wąskotorowych. W województwie podlaskim znajdują się dwie - Wąskotorowa Kolejka Leśna oraz Wigierska Kolej Wąskotorowa.

Wigierska Kolej Wąskotorowa prowadzi przez lasy Puszczy Augustowskiej oraz Wigierski Park Narodowy. Przejazd ma długość 10 km - zaczyna się we wsi Płociczno Tartak, a kończy w Kruszniku. Z wagonu można podziwiać brzeg jeziora Wigry. W lecie wagony są odkryte, a w zimę - kryte i ogrzewane. Od października do kwietnia przejazdy trzeba umawiać telefonicznie, są tylko dla grup zorganizowanych.

Wąskotorowa Kolejka Leśna to atrakcja turystyczna nadleśnictwa Hajnówka. Są tam dostępne dwie trasy, obie rozpoczynające się w Hajnówce. Pierwsza kończy bieg w miejscowości Topiło i ma długość 11 km. Druga zaś ma 6 km i jedzie do Doliny Leśnej. Dla wycieczek i grup zorganizowanych, przejazdy są dostępne przez cały rok. Jeśli organizator chciałby zapewnić uczestnikom dreszczyk emocji, może wynająć "dezerterów z armii sąsiedniego państwa". Jest to akcja, która ma na celu przestraszyć i napaść niezorientowanych pasażerów. "Dezerterzy" są ucharakteryzowani i dostarczą wielu niezapomnianych chwil.

Warmińsko-mazurskie

Niedaleko działa również Ełcka Kolej Wąskotorowa, znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas podróży, można podziwiać dziką przyrodę oraz mazurskie tereny, pomiędzy jeziorami: Selment Wielki i Regielskie.

Organizatorem przejazdów jest Muzeum Historyczne w Ełku, gdzie można nabyć bilety na podróż. Trasa zaczyna się w Ełku i prowadzi do miejscowości Sypitki. Przejazd ma długość 15 km. Dla klientów indywidualnych jest ona dostępna od maja do września.

Bezpieczna podróż

W czasie wakacji i podczas trwającej nadal epidemii, należy przestrzegać wielu zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba zachowywać bezpieczną odległość od krawędzi peronu, nie wolno wsiadać i wysiadać podczas jazdy. Siedząc w wagonie nie można wychylać się przez okna.

Podczas przejazdu trzeba mieć zakryte usta i nos.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1335 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39