Wakacyjny urlop a dowód osobisty. Kradzież lub uszkodzenie można zgłosić przez internet

2018.08.12 08:15
Jak pech, to pech. Był dowód, nie ma dowodu. I co teraz? Dopiero co wyruszyliśmy na wakacyjny urlop... Nie musimy jednak go przerywać, wystarczy, że zgubiony lub uszkodzony dokument zgłosimy przez internet.
Wakacyjny urlop a dowód osobisty. Kradzież lub uszkodzenie można zgłosić przez internet
Fot: pixabay.com

Zgubiłeś dowód osobisty? Nie musisz wracać do domu

Czasami trudno to wytłumaczyć, ale jakoś tak jest, że podczas wakacji dochodzi do nieoczekiwanych zdarzeń. Niestety często negatywnych, takich jak zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego.

Jednak z drugiej strony nie jest to powód do płaczu, bowiem fakt ten można zgłosić przez internet jednocześnie nie rezygnując z urlopu. Od początku wakacji zrobiło tak ponad 1600 osób. Tym bardziej, że usługa jest w pełni bezpłatna.

Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli chcemy zgłosić utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego online, potrzebujemy osobistego Profilu Zaufanego. Dzięki niemu potwierdzimy naszą tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod nas podszyć. Zaś w przypadku osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych, formularz w ich imieniu mogą złożyć opiekun prawny lub kurator.

Jak takie zgłaszanie wygląda w praktyce?

Zaczynamy od wejścia na stronę internetową www.obywatel.gov.pl. Logujemy się na Profil Zaufany. Wybieramy, o czym chcemy powiadomić. Następnie musimy odpowiedzieć, czy i w jaki sposób chcemy otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu (będzie ważne do czasu wydania nowego dokumentu, ale nie dłużej niż 2 miesiące). Następny krok to sprawdzenie danych i elektroniczne podpisanie wniosku. Po wysłaniu zgłoszenia dostaniemy urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP), a nasz dowód osobisty zostanie unieważniony.   

Warto również pamiętać o tym, że jeżeli dowód zaginął lub ktoś nam go ukradł – zgłośmy to także w naszym banku. Dzięki temu o utracie dokumentu wiedziały będą wszystkie banki, operatorzy komórkowi i wiele różnych firm. Poza tym, kiedy podejrzewamy, że doszło do kradzieży, dobrze jest też powiadomić policję. Natomiast, jeżeli jesteśmy za granicą, zgłośmy utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1533 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39