Warsztaty sukcesyjne, czyli jak przeprowadzić zmianę międzypokoleniową w firmie rodzinnej

2015.08.25 00:00
Kiedy i jak rozpocząć proces sukcesji? W jaki sposób dokonać podziału majątku firmy i rodziny? Jak przygotować sukcesora do przejęcia firmy? Odpowiedzi można poznać na warsztatach dedykowanych firmom rodzinnym. Najbliższe 1 września w Białymstoku.
Warsztaty sukcesyjne, czyli jak przeprowadzić zmianę międzypokoleniową w firmie rodzinnej
Fot: Progress Media

Tylko 30% firm rodzinnych przetrwa proces sukcesji, planując go i systematycznie wdrażając w życie firmy i rodziny.

- Efektywna zmiana sterów w firmie rodzinnej to proces co najmniej 7-letni. Właściciele firm rodzinnych nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, odkładając decyzje sukcesyjne na później. Warto jest już teraz pomyśleć o nim i zacząć planować sukcesję, aby nie była ona rewolucją dla całej firmy i rodziny – mówi dr Adrianna Lewandowska, pomysłodawca i Lider Merytoryczny projektu Kody Wartości.

Warsztaty dla firm rodzinnych

Zespół Kodów Wartości organizuje ponad 40 spotkań w całej Polsce. Te, które już się odbyły, przedsiębiorcy cenią za ekspercką wiedzę, otrzymane materiały (np. kwestionariusze Audyt gotowości właściciela do procesu sukcesji, Audyt strategiczny, Ile warta jest moja firma? czy W drodze na szczyt – profil kompetencji) i za możliwości wymiany doświadczeń.

- Mój syn, jako młody człowiek, podchodził do biznesu bardzo sceptycznie. Wydawał mu się bardzo statyczny, mało interesujący. Z biegiem czasu jednak, wdrażając się w działania firmy, coraz mocniej się z nią związywał. Dziś uważa, że ma w niej więcej do powiedzenia niż ja. Przyszedłem dowiedzieć się, jak przekazać firmę synowi – podsumowuje jeden z uczestników spotkania.

Nie tylko Mokate, YES czy Roleski

Firmy rodzinne mają zbawienny wpływ na gospodarkę kraju. 1,5 miliona firm rodzinnych z sektora MSP zatrudnia prawie 1,5 miliona pracowników, wytwarzając ponad 10% PKB. Do największych firm rodzinnych przygotowujących się do sukcesji należą m.in. Mokate, YES czy Roleski.

Właściciele od lat przygotowują swoje dzieci do przejęcia firmy: nie tylko kształcąc je w najlepszych szkołach, ale i wdrażając do pracy w firmie: na wszystkich szczeblach, od gońca i pracownika w hali produkcyjnej po stanowiska kierownicze w poszczególnych działach. Firmy te korzystają często z pomocy specjalistów z zewnątrz, na które rzadziej decydują się te nieco mniejsze firmy: to do nich skierowany jest projekt Kody Wartości wspierający samodzielne przygotowanie i przeprowadzenie procesu zmiany międzypokoleniowej.

Materiały do samodzielnego przeprowadzenia procesu sukcesji

Materiały (dwie książki, segregator z testami/kwestionariuszami oraz audiobooki) są owocem ponad dwuletniej pracy zespołu polskich i zagranicznych specjalistów z zakresu przedsiębiorczości rodzinnej. Uwzględniają wszystkie aspekty procesu sukcesji: przekazanie wiedzy (historie rodzinne, przygotowanie sukcesora, sporządzenie konstytucji firmy rodzinnej), władzy (przekazanie zarządzania w przedsiębiorstwie, przygotowanie pracowników na nowego szefa, komunikowanie zmian pracownikom, korzyści z zatrudnienia managera zewnętrznego), własności (spisanie testamentu, podział majątku firmowego i prywatnego) oraz wartości.

Chętni do wzięcia udziału w bezpłatnym spotkaniu, które odbędzie się 1 września w Białymstoku mogą zapisać się na stronie internetowej.

Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1077 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39